29. oktoobril tähistab maailm rahvusvahelist insuldipäeva
Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiakeskuse juhataja dr Inga Kalju selgitab: "Insult on järsku tekkiv ajutegevuse häire, mis tekib aju verevarustuse vähenemise või lakkamise tagajärjel – aju ei saa piisavalt hapnikku ja toitaineid. Verevarustus häirub, kui tekib aju veresoonte ummistus või lõhkemine. Selle tulemusena närvirakud kahjustuvad ja hukkuvad."
Mis on insuldi ravis oluline?
Kõige olulisem punkt insuldi ravis on pöörduda õigel ajal haiglasse. Kui tekivad insuldi sümptomid, tuleb koheselt kutsuda kiirabi. Ravi tulemuslikkus sõltub otseselt sellest, kui kiiresti patsient haiglasse jõuab. Kui pöörduda õigel ajal, siis on võimalik ohu all närvirakke raviga päästa. Kui pöörduda liiga hilja, siis on selleks ajaks närvirakud juba hukkunud ja neid enam mitte millegagi taastada ei saa. Seetõttu on oluline insult õigel ajal ära tunda ja kiiresti abi kutsuda. Ei tohi jääda lootma, et kui kodus oodata, siis sümptomid mööduvad, sest need võivad ajaga hoopiski halveneda. Iga minut võib insuldi korral hävida ~1,9 miljonit ajurakku, seega ei tohi ootamisega kaotada mitte ühtegi minutit. Aega haigestumisest ravi alustamiseks on olenevalt ravimeetodist 4,5-6t.
Insuldi sümptomiteks on järsku tekkiv ühe kehapoolne halvatus, kõnehäire, tasakaalu ja koordinatsioonihäire, nägemishäire.
Lähedased saavad ravi hilisemas faasis patsienti motiveerida regulaarselt ravimeid tarvitama ja osalema aktiivselt taastusravis ning kodus rohkelt vastavalt ettekirjutustele võimlema.
Foto: VSRao, Pixabay