Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Ida-Tallinna Keskhaigla alustas hüppeliigeste endoproteesimisi

12.04.2023

Hüppeligese vahetusega saab aidata inimesi, keda vaevavad hüppeliigese kulumishaigused või on hüppeliiges saanud viga mõne trauma tagajärjel.

Dr Dmitri Kulak hüppeliigese vahetuse operatsioonil

ITK on varasemalt teinud mõned hüppeliigese endoproteesimised 14 aastat tagasi. „ITK on ortopeedia alal väga hea kompetentsikeskus. Tahtsime tagasi tuua selle oskuse, millega siin kunagi alustati. Eesmärk on pakkuda täislahendust selles segmendis,“ ütles ortopeed dr Dmitri Kulak, kes täna ja homme teeb esimesed taolised operatsioonid. Spetsiaalse väljaõppe uue põlvkonna proteesidele sai ta Itaalias ja Suurbritannias.

„Selle idee taga on mitmeid ortopeede, meil on väga tugev labajala meeskond, mis loodetavasti peagi laieneb,“ ütleb dr Kulak ja rõhutab, et tegemist on meeskonna ettevõtmisega, kellel on pädevus lahendada kõik labajala ja  hüppeliigesega seotud ortopeedilised mured. „Ortopeedia läheb segmentaarseks. ITK on pikalt olnud tugev ortopeedias. Meie ortopeedid teevad näiteks õlakirurgiat, põlvekirurgiat, puusakirurgiat. Meil on pikka aega olnud tugev labajala ja hüppeliigese kirurgia. Nüüd tahame pakkuda täislahendust - kui patsient tuleb meie juurde, siis saaksime talle pakkuda kogu spektrit alates traumakirurgiast ja rekonstruktiivkirurgiast, kui on vaja taastada hüppeliigese labajala struktuure nagu näiteks sidemete vigastuse puhul ning atroosihaiguse korral saame ühes kohas pakkuda kogu selle segmendi ravispektrit,“ selgitab ortopeed. 

Selle operatsiooniga saab aidata inimesi, keda vaevavad hüppeliigese kulumishaigused – hüppeliigese artroos, aga teatud erisustega, arvestades patsiendi vanust, vajadust ja riske. Eelnevalt arutatakse patsiendiga läbi, milline protseduur artroosi puhul oleks talle kõige parem, kas liigese vahetus või jäigastamine. Nõudlus hüppeliigese endoproteesimise järele võib arvestuslikult olla 15-17 juhtu aastas kogu Eesti kohta. „Proteesid on väga kvaliteetsed. Need, mida meie hakkame nüüd panema, on kolmanda põlvkonna proteesid, mis praegu ühed paremad maailmas,“ ütles dr Kulak. Taastumine võtab aega 3-4 kuud, patsient saab varakult kõndida, aga esialgu karkudega. Operatsioon ise kestab umbes poolteist tundi.

ITK ortopeediakeskus on teadaolevalt teine Eestis, kus hüppeliigeste endoproteesimist tehakse, kuid lähitulevikus võib jääda ainsaks.