Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Rinnakeskus

Rinnakeskus tegeleb rinnavähi ennetuse, diagnoosimise ja raviga. Kasutame kaasaegsed diagnostilisi vahendid rinnavähi varajaseks avastamiseks ning võimalikult säästvaid ravitehnikaid. Rinnanäärme eemaldamisel pakume rinnakontuuri kohest taastamist.

Lisaks vähiravile tegeleme ka healoomuliste rinnanäärmehaiguste diagnoosimise ja raviga ning kõrgenenud rinnavähiriskiga patsientide nõustamise ja jälgimisega.

Keskusesse on oodatud igas eas naised ja mehed, kes soovivad kontrollida oma rindu või kellel on rindadega seotud küsimusi või vaevusi. Lisaks saab abi ja õpetust rindade iseseisvaks kontrolliks.

Rinnakeskusse mammoloogi või ämmaemanda vastuvõtule tulemiseks ei ole vaja saatekirja. Pöörduda võib ka siis kui otsesed kaebused puuduvad, kuid kindlasti tulge vastuvõtule, kui tunnete rinnas tükke, sõlmi, mügarikke või teisi muutusi. Kiiret sekkumist vajavate rinnaga seotud probleemide puhul (nt vähikahtlus) on mammograafiauuring võimalik teha vastuvõtuga samal päeval.

Vastuvõtuaja broneerimine:

  • ITK kõnekeskuse telefonil 666 1900
  • Terviseportaalis www.terviseportaal.ee
  • ITK registratuurides kohapeal
  • Kirjutage rind [at] itk.ee kui teie probleem on kiireloomuline!

Korduma kippuvad küsimused

Oleme siia koondanud sagedamini esitatud küsimused ning vastused neile. Kui teil on küsimusi, millele siit vastust ei leia, siis võtke julgesti ühendust kirjutades rind [at] itk.ee (rind[at]itk[dot]ee)

Kuidas ise oma rindu kontrollida?

Vaadake rindu peeglist, esmalt käed kõrval ja seejärel käed kuklal:

  • kas rinnad on tavapärase suuruse ja kujuga
  • kas nahk on sile ja ühtlane, tavalist värvi
  • kas rinnanibud näivad normaalsed ja liiguvad kätt tõstes ülespoole.

Kõige kergem on rindu katsuda pesemisel, kui nahk on seebitatud, siis on ebatasasused ja võimalikud sõlmekesed libeda käe all kergesti tuntavad.

  • vasakut rinda kombatakse parema käe sirgete sõrmedega kergelt vajutades
  • alustada rinnanibust, liikudes kergete ringjate liigutustega väljapoole
  • selliselt kombatakse läbi kogu rind ja kaenlaalune piirkond
  • sama korrata parema rinnaga, kombatakse vasaku käega
  • Patsiendi infomaterjal "Rindade enesekontroll"

Millal peaksin kindlasti vastuvõtule pöörduma?

Uuringule on eriti oluline pöörduda siis, kui märkate::

  • valutut „tükki“, tihendit rinnas või kaenla all
  • muutusi rinna kujus, suuruses või nahavärvis
  • eritist rinnanibust
  • rinnanibu või naha sissetõmmet
  • rinna punetust, apelsinikooretaolist nahka, haavandumist
  • suurenenud kaenlaalused lümfisõlmi
  • valu või ebamugavustunnet rinnas

Miks tuleb käia rinnavähi sõeluuringul?

Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja Eesti naistel. Eestis haigestub rinnavähki igal aastal üle 900 naise ning ligi 25%-l juhtudest on haigus avastamise hetkel juba kaugele arenenud. Varane haiguse avastamine parandab ravitulemusi, mistõttu on vanuses 50–69 oluline osaleda rinnavähi sõeluuringul. Uuringuks on võimalik valida endale sobiv päev ning aeg. Uuringule võib tulla ka ilma kutseta. Varakult avastatud rinnavähk on ravitav!

Kuidas vastuvõtule aega broneerida?

Vastuvõtuaegade broneerimine:

Millistes ITK üksustes tehakse mammograafiat ja kus toimuvad vastuvõtud

Mammograafia uuringud toimuvad Magdaleena üksuses Pärnu mnt 104,rinnakeskuse vastuvõtud Magdaleena üksuses Pärnu mnt 104 ja Tõnismäe üksuses Hariduse 6.

Kas rinnakeskusesse võivad pöörduda ka mehed?

Rinnakeskusesse võivad pöörduda ka mehed, sest ka neil esineb rindadega probleeme ja küsimusi.

Avastasin rinnast tüki – kas mul on rinnavähk?

Rinnast avastatud tükk või muutused rinna kujus ja välimuses tekitavad ärevust. Säilitage rahu, sest tegemist võib olla healoomuliste muudatustega. Kuid sellegi poolest soovitame tulla kontrolli! Kui vastuvõtul tekib kaebuste ja esmaste uuringute põhjal vähikahtlus, saame suunata Teid kiiresti täiendavatele uuringutele ja vajalike spetsialistide vastuvõtule. Nii saame anda Teile kiiremini meelerahu tagasi või alustada esimesel võimalusel vajaliku raviga.

Valu ja ebamugavustunne rinnas – kas see võib viidata rinnavähile?

Rindade valulikkus võib olla tingitud nt menstruatsioonitsüklist, lihaspingest või liigsest treeningkoormusest. Valulikkuse korral tasub oma kehale anda puhkust. Kui valu ja ebamugavustunne püsivad pikemal perioodil (nädalaid), tasub kindlasti võtta ühendust või broneerida aeg vastuvõtule.

Mis saab, kui mul avastatakse rinnavähk?

Kõik muudatused rindade tervises ei tähenda tingimata vähki. Kui vastuvõtul tekib kaebuste ja esmaste uuringute põhjal vähkkasvaja kahtlus, saame suunata Teid kiiresti täiendavatele uuringutele ja vajalike spetsialistide vastuvõtule. Meie haiglas on vähikahtlusega patsientide jaoks eraldi vastuvõtu- ja uuringuajad, et võimalikku diagnoosi kiiresti kinnitada või ümber lükata. Vähikahtluse korral täpsustavad spetsialistid kasvaja olemasolu, suuruse ja paiknemise. Enamik uuringuid tehakse ambulatoorselt ehk haiglas ei tule pikalt viibida (ööbida). Mõnikord on täpseks diagnoosiks vaja ka operatsiooni, mille käigus võetakse koeproov. Selliseid protseduure tehakse enamasti päevaravina ehk patsiendid pääsevad uuringu järel koju. Uuringu vastuste saamise aeg sõltub uuringust. Radioloogiliste uuringute vastused saabuvad üldjuhul kuni 3 päevaga, histoloogiliste koeanalüüside vastused tulevad üldjuhul 2 nädala jooksul. Keerulisemate analüüside vastused võivad võtta aega kuni 1 kuu. Rohkem infot vähiravi ja rinnavähi kohta leiab:ITK vähiravilehelt

Dr Szirko nõustamas patsienti

 

Rinnakeskus
Pärnu mnt 104, Tallinn

59.41682, 24.73878

Töötajad

mammoloog, keskuse juhataja
E-post:
gabor.szirko [at] itk.ee
Kertu Helleste
Kertu Helleste
õendusjuht
E-post:
kertu.helleste [at] itk.ee
Anne Tali
Anne Tali
sekretär
Telefon:
E-post:
anne.tali [at] itk.ee