Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Viljatusravikeskuse arst saates „Õhtu!“: ka mehed võiksid mõelda sugurakkude säilitamisele!

26.03.2025

Kanal 2 saates „Õhtu!“ rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla viljatusravikeskuse juhtivarst dr Aleksandr Trošin seemnerakkude külmutamise teemast.

Kuvatõmmis saatest

Mehed külmutavad oma sugurakke peamiselt enne onkoloogilise ravi alustamist, mis võib viljakust kahjustada, kuigi ravi ise on muutunud väga efektiivseks. Mõned mehed teevad seda ka ennetavalt – näiteks noored, kes soovivad kindluse mõttes säilitada oma viljakuse. Samuti kasutatakse sperma külmutamist praktilistel põhjustel, kui mees ei saa viljastamise hetkel kohal olla, ning harvadel juhtudel teevad seda ka soolise ülemineku protsessis olevad patsiendid, et säilitada võimalus bioloogiliseks isaduseks. Kuigi kasutusele jõuab rahvusvaheliselt vaid 10–15% külmutatud spermatest, peetakse võimaluse olemasolu psühholoogiliselt väga oluliseks. Ligikaudu viiendikul patsientidest on vaja spermat saada munandibiopsia abil, kui see loomulikul teel ei välju. Pärast vasektoomiat on samuti võimalik spermat kirurgiliselt kätte saada – oluline teadmine neile, kelle otsused aja jooksul muutuvad.

Kuigi meeste viljakus säilib sageli pikemalt kui naistel, võib elustiil – alkohol, suitsetamine, narkootikumide kasutame, ebatervislik toitumine – aga ka keskkonnategurid sperma kvaliteeti mõjutada. Tervisekassa toetab seemnerakkude külmutamist teatud juhtudel kuni 40. eluaastani. Trošin rõhutas, et varajane teadlikkus ja kontroll võivad aidata säilitada meeste reproduktiivtervist ka tulevikuks.

Vaata saatelõiku SIIT (1.10–9.30).