Reaalkooli meditsiinisuund kasvatab tulevasi arste
Esmaspäeval, 9. detsembril lõpetas 27 Tallinna Reaalkooli meditsiinisuuna õpilast õpingud Ida-Tallinna Keskhaiglas. See oli juba seitsmes lend reaalkooli ja Ida-Tallinna Keskhaiglaga koos algatatud programmis. Kolme aasta jooksul on noored saanud põhjaliku ülevaate tervishoiust, osalenud praktilises haiglatöös ning saanud kinnitust plaanile arstiks õppida.
Otse meditsiinimaailma
2017. aastal avatud meditsiinisuund on muutunud populaarseks hüppelauaks meditsiiniharidusse. Esialgsest ideest pakkuda gümnaasiumiõpilastele sissevaadet meditsiini telgitagustesse on kasvanud mitmekülgne õppeprogramm: loengud, praktilised harjutused ja haiglaosakondades töövarjuks käimine annavad noortele tõelise kogemuse.
„Programm näitas, milline on meditsiinitöö tegelik pilt – see aitas mul kindlustada oma karjääriplaani,“ ütles üks lõpetanutest. Kuid oli ka neid, kes avastasid, et see tee ei sobi neile, ja nägid selles õppetundi tulevikuotsuste tegemisel.
Praktiline õpe võlub
Õpilaste tagasisides osutus lemmikuks õppe praktiline pool – patsiendile kipsi paigaldamine, operatsioonide jälgimine ning arutelud arstieetika üle töös ette tulnud juhtumite põhjal. „Töötamine reaalsete patsientidega tõeliste professionaalide – arstide, õdede ja muu haiglapersonali kõrval – andis mulle kindluse, et tahan kindlasti arstiks õppida,“ märkis üks lõpetanutest.
Meditsiinisuuna õpet koordineerinud ortopeedia arst-resident Georg Zahharov oli üks nendest, kes tõid õpilaste ellu inspireerivaid hetki. Lennule lõpukõne pidanud Zahharov märkis, et kuigi arstkutse on täis tõsiseid väljakutseid, ei ole talle endale miski võrreldav rõõmuga, kui saab patsiendi tervena koju saata – see mõte tõi kuulajate nägudele naeratuse.
Saab paremaks minna
Programm on pakkunud palju avastamist ja eduelamusi, kuid alati leidub ruumi arenguks. Õpilased soovivad rohkem praktilist tööd ja vähem teoorialoenguid, mida koolis on niigi palju. Kolm aastat väldanud projekt õpetas noortele, et tervishoiuvaldkond pole pelgalt romantiseeritud seriaalide maailm, vaid nõuab pühendumist ja keskendumist.
Tuleviku tegijad
Ida-Tallinna Keskhaigla ja Tallinna Reaalkooli koostööst on välja kasvanud programmi on lõpetanud üle 100 noore, kellest paljud on juba astunud esimesi meditsiinivaldkonnas. Aastaid meditsiinisuuna programmi vedanud ITK koolitusosakonna arendusspetsialist Anne Räsu sõnul annab selline lähenemine noortele teadmisi ja julguse teha kaalutletud otsuseid oma tuleviku osas.
Fotol: lennu lõpetajad ja radioloogia keskuse juht dr Julius Juurmaa, kelle loengud ja seminarid olid paljudele õpilaste lemmikud.