Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Patsiendiohutus – õiged otsused, ohutu tegutsemine

16.09.2024

17. septembril tähistatakse juba viiendat aastat rahvusvahelist patsiendiohutuse päeva, mis tänavu keskendub diagnoosimise parandamisele patsiendiohutuse tagamiseks (ingl improving diagnosis for patient safety).

Patsiendiohutus – õiged otsused, ohutu tegutsemine

Päeva eesmärk on tõsta ühiskonna teadlikkust ning edendada patsiendiohutusalast koostööd tervisetöötajate, patsientide, tervisehoiu valdkonna juhtide ning poliitikakujundajate vahel. Selle aasta moto – „õige otsuse tegemisega panustad ohutusse!“ (ingl Get it right, make it safe!), rõhutab korrektse ja õigeaegse diagnoosi tähtsust patsiendi ohutuse tagamisel. 

Kuigi korrektne ja õigeaegne diagnoos on üks olulisemaid samme patsiendi tervisemure lahendamisel, esineb diagnostilisi vigu kahjuks siiski sageli. Diagnostilist viga defineeritakse kui suutmatust anda patsiendi terviseprobleemile õiget ja õigeaegset selgitust või ka suutmatust seda selgitust edastada patsiendile arusaadaval viisil. Diagnostilise veaga seotud ohutusjuhtum hõlmab ebaõigeid, hilinenud diagnoose või diagnoosimata juhtumeid. Diagnostiliste vigade esinemist saab märkimisväärselt vähendada, tegeledes süsteemist tulenevate probleemide ja kognitiivsete teguritega. Süsteemist tulenevate probleemide all mõtleme eeskätt organisatsiooni töö neid aspekte, mis võivad soodustada diagnostiliste vigade teket, nagu suur töökoormus, ebatõhus meeskonnatöö ja erinevat sorti suhtlusprobleemid töötajate või töötajate ja patsientide vahel. Kognitiivsete tegurite alla kuuluvad näiteks töötajate koolitatus, kogemus, aga ka liigne enesekindlus, eelarvamused, väsimus ja stress. 

Alates 2023. aasta detsembrist oleme meie haiglas rakendanud ohutusjuhtumite teatamise ja uurimise süsteemi (OTUS), mille üks peamisi eesmärke on tervisehoiuga seotud riskide nähtavaks tegemine ning riskide tõttu tekkinud kahju ennetamine tulevikus, tagades nii patsientide kui ka haigla personali jaoks võimalikult turvalise keskkonna. 

Kõrge ohutuskultuuri loomiseks ja toetamiseks julgustab ITK kvaliteediosakond kõiki meie haigla töötajaid teatama ohutusjuhtumitest, kasutades selleks OTUS-e keskkonda. Ootame teid ohutusjuhtumitest ka oma kolleegidega avatult ja lugupidavalt rääkima. Ainult nii saame õppida enda ja teiste kogemustest, teha järeldusi ning täiustada oma tööprotsesse, et vältida kahju või selle tekkimise ohtu patsiendile, sealhulgas diagnostilises faasis.

Tänaseks on OTUS-es registreeritud üle 200 ohutusjuhtumi, mis võib esialgu tunduda suure numbrina, arvestades, et süsteem on kasutuses olnud alla aasta. Samas näitab praktika, et ohutusjuhtumite arv on tegelikult palju suurem ning teatatakse vaid väikesest osast. Peamiselt jäävad ohutusjuhtumid registreerimata seetõttu, et neid ei peeta oluliseks või kardetakse kolleegide kriitikat. Iga registreeritud juhtumi uurimine aitab meil aga saada võimalikult tervikliku pildi raviprotsessi nõrkadest lülidest, rakendada vajalikke muudatusi patsiendiohutuse tõstmiseks ning parandada haigla üldist teenusekvaliteeti. Lisaks sellele edendab ohutusjuhtumite uurimine ja analüüsimine kommunikatsiooni ja koostööd kolleegide ja ka struktuuriüksuste vahel. 

Patsiendiohutustöö tulemusena on juba praeguseks uuendatud mitmeid ravijuhiseid ja tähelepanu pööratud raviteenuste kvaliteedi parandamisele nii diagnostilises kui ka raviteenuse osutamise etappides. Näiteks on ohutusjuhtumite analüüsimise tulemusel jõutud järeldusele, et nasogastraalsondi asetamise juhend vajab uuendamist või on kokku lepitud, et patsiente tuleb mõne tegevuse juures senisest põhjalikumalt juhendada. OTUS-es peetud arutelud tervisespetsialistide vahel on andnud põhjalikuma pildi paljudest juhtumitest ning on toetanud paremat suhtlust ja meeskonnatööd vajaliku meetme väljamõtlemiseks ja rakendamiseks, et tulevikus taolisi olukordi vältida.