Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Mida teha, kui koer hammustas?

07.06.2024

Kui koer on hammustanud ja haav on suurem kui 1 cm, tuleks pöörduda lähimasse erakorralise meditsiini vastuvõttu või helistada kiirabisse telefonil 112. Väiksema hammustushaava või hammustusest tekkinud kriimustuse korral tuleks viga saanud koht esimesel võimalusel koduste esmaabivahenditega puhastada.

Kuri koer

ITK erakorralise meditsiini keskuse juhi Kristiina Mäemetsa sõnul on eriti kriitilist reageerimist nõudvad koerahammustused sellised, kus traumast on järel suur lahtine haav. „Sellist suurt haava on vaja kiiresti puhastada, õmmelda ja alustada antibiootikumikuuri. Kui ise ei ole võimalik koheselt haiglasse pöörduda, tasub sellises olukorras endale või vigasaanule kutsuda kiirabi.“

„Teiseks suureks ohuks koerahammustuse puhul on, et kannatada saavad kõõlused, mis on inimesele liikumiseks üliolulised. Kõõluste võimalikku vigastust saab testida sellega, et püüda liigutada käehaava puhul sõrmi või jalahaava puhul kontrollida, kas jalg liigub. Kui see liikumine on takistatud, tuleks samuti pöörduda koheselt erakorralise meditsiini vastuvõttu, et kiiresti saada ravi peale. Kindlasti ei tohiks oodata nii suure trauma korral arsti juurde minekuga järgmise päevani, ,“  soovitab kiirabiarst.

Kõige olulisem koerahammustuse järgselt on haava puhastamine

„Kõige olulisem koerahammustuse järgselt on haava puhastamine. Seda tehakse esimese asjana haiglas, aga väikeseid hammustushaavasid saab puhastada ka kodus,“ jätkab dr Mäemets.

Mäemets märgib, et kui koera hammustuse jälg on alla 1 cm, haava servad ei ole lahti ja naha pinnal on näha vaid marrastust, siis kiirabisse pöörduma ei pea. „Siis saab haava puhastamisega igaüks kodus omal käel hakkama, kuid selleks peab olema kodusse ravimikappi eelnevalt varutud antiseptikumi, erinevas suuruses plaastreid ja sidet,“ ütleb ta.

„Väikese haava saab kodus puhtaks nii: peske haav esmalt vee ja seebiga, töödelge antiseptikumiga ning katke puhta plaastri või sidemega. Haav tuleb puhastada koheselt või esimesel võimalusel ning mitte oodata õhtuni,“ õpetab dr Mäemets. 

„Järgmistel päevadel tasub ka väikese hammustushaava paranemisel silm peal hoida. Kui tekib punetus või turse osas, tuleks pöörduda perearsti poole, kes kontrollib haava üle ja otsustab antibakteriaalse ravi vajaduse,“ selgitab Mäemets.

Samuti on koerahammustuse puhul vajalik kontrollida oma vaktsineeritust teetanuse vastu. „Kord tehtud teetanuse vaktsiini mõju kestab 10 aastat. Seetõttu küsime patsientidelt, kes koerahammustusega haiglasse pöörduvad, kui palju on viimasest vaktsineerimisest möödas. Kui on möödas üle 10 aasta, tuleb uuesti teetanuse vastu vaktsineerida. Väikesed haavade ja kriimustuse korral saab teetanuse vaktsiini teha ka perearsti juures,“ ütleb dr Mäemets.

Statistikas järgi registreeritakse ITK-s igal aastal umbes 100 hammustusvigastust, mida on tekitanud koerad. Enamus haiglasse pöördutud hammustusvigastusi on tehtud mänguhoos, jalutamisel rihmast tõmbamisel või peale hüppamisel.