Maailma juhtivsilmakirurg teeb silmakliinikus Ukraina sõduritele kolm operatsiooni
Reedel, 22. novembril viib okuloplastikakirurg dr Richard C. Allen Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliinikus läbi kolm silmaoperatsiooni, mille keskmes on Ukraina sõjas vigastada saanud sõdurite silmade kirurgiline taastamine. Operatsioonid kantakse üle veebi teel reaalajas koos kommentaaride, diskussioonide ja ettekannetega.
„Meil oli juba varem plaan kutsuda külla maailma selle valdkonna üks tuntumaid okuloplastikakirurge dr Richard C. Allen, et läbi viia reaalajas kirurgiline operatsioon. Samuti on meil koostöökokkulepped Ukraina võitlejate abistamiseks. Käesoleva projekti raames viisime need kaks ideed kokku," selgitas silmakliiniku juhataja, dr Artur Klett.
Operatsioonisaalis toimuvat saab jälgida veebi teel reaalajas, peamine jälgijaskond on Eestist, Lätist, Leedust ja Ukrainast. Samuti kantakse operatsioonid üle ITK V. Tuppitsa auditooriumi ekraanile ning samas toimuvad ka diskussioonid ja ettekanded. Operatsioonisaalis toimuvat saadavad ka operatsiooni läbi viivate kirurgide, dr Alleni ja dr Kleti kommentaarid.
„Tegemist on väga vahetu ja atraktiivse kogemuse, mitte tavalise videovaatamisega. Mujal maailmas, kus sellist moodust on praktiseeritud, on see alati hästi ja suure tähelepanuga vastu võetud," selgitas silmaarst dr Kadi Palumaa. ITK on korraldanud sellises formaadis reaalajas operatsiooni-konverentsipäeva varemgi, esmakordselt juba 15 aastat tagasi.
„Reaalajas üle kantavate lõikuste puhul tuleb silmas pidada, et operatsiooni käigus on, kui nii võib öelda, atraktiivsem ja vähematraktiivsem osa, nagu operatsiooniks valmistumine. Et ülekanne oleks tervikuna huvitav jälgida, siis täidame sellised osad diskussioonide ja ettekannetega. Kaamerad on üles seatud niioperatsiooni- kui ka konverentsisaalis ning ümberlülitusi tehakse vastavalt hetkeolukorrale," avas toimuva tagamaad dr Klett, kellel on sarnaste lõikuste korraldamise kogemust ka välismaalt.
Ukrainast saabuvad võitlejate silmavigastused on dr Kleti sõnul raskusastme poolest kõige keerulisemad, mis teisest küljest annab jälgijatele parima võimaluse õppida. „Tegemist on taastava silmakirurgiaga. Meie ülesanne on tekitada vigaste või puuduvate struktuuride asemele uued," lisas dr Klett, kes viib koos dr Alleniga ka nimetatud lõikused läbi. „Samas on sarnaste lõikuste kogemust üksjagu ka rahuajast ja -tingimustest."
Ida-Tallinna Keskhaigla kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Inge Suderi sõnul on haigla juba pikemat aega väga aktiivne Ukraina vigastatud võitlejate aitamisel. "Me korraldasime hiljuti Ukrainas seminari, mille fookuses oli Ukraina võitlejate rehabilitatsioon alajäsemete amputatsiooni järel. Samuti on mitmed Ukraina võitlejad meie rehabilitatsioonikeskuses ravil käinud. Ka silmaoperatsioone on kohapeal jälgimas neli Ukraina arsti, kes jäävad pärast operatsioone paariks nädalaks meie haiglasse kogemusi omandama," selgitas Inge Suder.
Ukraina võitlejate toetamist ja laiemalt koostööd Ukraina tervishoiuasutustega toetab omalt poolt ka ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus.
Ülekannet on oodatud vaatama kõik erialaspetsialistid, aga ka huvilised, kes soovivad saada uusi teadmisi ning osaleda harukordsel võimalusel näha live-operatsioone!