Vaegnägijatele
Registratuur ja info:
Registratuur ja info:

Kopsuarst: Koroona laastab krooniliste kopsuhaigete kahjustunud kopse

Ida-Tallinna Keskhaigla pulmonoloog dr Kadri Jaama jagab oma kogemusi krooniliste kopsuhaigete ravist ning hoiatab, et koroonaviirus põhjustab sageli viiruslikku kopsupõletikku, mis võib olla raskem kui bakteriaalne.

dr Kadri Jaama, pulmonoloog

Tere!

Mina olen Kadri Jaama, kopsuarst ja töötan Ida-Tallinna Keskhaiglas. Tegelen krooniliste kopsuhaigetega haiglas osakonnas ja ka ambulatoorsel vastuvõtul.

Viimasel ajal olen sageli pidanud ravima COVID-pneumoonia läbi teinud patsiente. Samuti tuleb patsientidelt järjest rohkem küsimusi, kuidas koroonaviirus mind mõjutab, kas ma peaksin koroonaviiruse vastu vaktsineerima, kas vaktsineerimine on minu jaoks ohutu. Minu vastus on alati ja kindlalt: Jah! Olles näinud lähedalt koroonaviiruse läbiteinud raskes seisus patsiente, soovitan alati kõigil vaktsineerida.

Vaktsineerimine võib tunduda küll hirmutav, kuid haigus ise on veel hirmutavam. Kroonilise kopsuhaigusega patsientidel on juba olemas kopsukahjustus. Koroonaviirus tekitab sinna juurde veel lisakahjustust. Koroonaviirus põhjustab sinna juurde veel sageli viiruslikku kopsupõletikku. Viiruslik kopsupõletik võib olla veel raskem kui bakteriaalne kopsupõletik. See võib haarata kopse laiemalt kui bakteriaalne kopsupõletik ning kesta tunduvalt pikemalt, eriti koroonaviiruse puhul. Selle järgselt võivad tekkida püsivad kopsukahjustused. Kopsukude armistub.

 Kuidas me saaksime seda ennetada? Kindlasti on selle valikuks vaktsineerimine. Enne vaktsineerimist peaksid oma kopsuarstiga konsulteerima vaid astmahaiged, kes on bioloogilisel ravil. Bioloogiline ravi ei ole vaktsiinile vastunäidustuseks, küll aga tuleb oma raviarstiga leida selleks sobiv hetk.

Astume kõik koos Covid-viirusele vastu. Peatume vaktsineerides pandeemia ja pöördume koos tagasi tavalise elu juurde.

Küsimuste korral, milliste haigustega tasub ennast vaktsineerida või olla pigem ettevaatlik, vaata Ida-Tallinna Keskhaigla arstide soovitusi järgnevatest videoklippidest:

https://www.itk.ee/patsiendile/covid-vaktsineerimine

https://www.itk.ee/ru/patsiendile/covid-vaktsineerimine