Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Kaitse ennast ja oma lähedasi puukentsefaliidi eest – vaktsineeri juba täna!

10.04.2024

Puugid levitavad mitu erinevat haigust, nende hulgas ka puukborrelioosi ja ohtlikku haigust - puukentsefaliiti.

Puuk

Puukborrelioosi vastu vaktsiin puudub, kuid borrelioos allub reeglina hästi antibiootikumidega ravile. 

Entsefaliidi vastu spetsiifilist ravi ei ole, haigus võib kulgeda raskelt ja kahjustada kesknärvisüsteemi, mille tagajärjel võivad omakorda tekkida püsivad kahjustused. Entsefaliidi vastu kaitseb vaktsiin. Kaitsesüstimisega tuleks alustada võimalikult vara, sest adekvaatse immuunsuse välja kujunemiseks on vaja vähemalt kuu aega ja 2 vaktsiinidoosi. Immuniseerimist võib alustada aastaringselt ja isegi suvel vaktsineerida ei ole veel hilja. Tavaliselt on inimesed harjunud seda tegema aga kevadel.

Puukentsefaliidivastane täielik vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest süsti tehakse 1–3-kuulise vaheajaga, kolmas 9 kuud kuni aasta hiljem. Esimene kordussüst on vaja teha kolme aasta möödudes, järgnevad kordussüstid 5-aastaste intervallidega.

Vaktsineerimisi tehakse Tõnismäe üksuses Töötervishoiu vaktsinatsioonikabinetis E,T, N, R  ja kolmapäeviti Magdaleena üksuses.

Vaktsiini üks doos maksab  täiskasvanule 36 EUR, lastele kuni 11 aastat 29 EUR. Tasuda saab registratuuris nii kaardiga kui sularahas.