Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Käimas on emakakaelavähi teadlikkuse nädal 23.-29.01

24.01.2023

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse tänavu 70 000 naist. Eestis on emakakaelavähki haigestumus ja suremus üks kõrgemaid Euroopas. Kuigi Eestis saab igal aastal keskmiselt 150 naist esmase emakakaelavähi diagnoosi ning haiguse tagajärjel sureb umbes 60 naist, siis emakakaelavähi sõeluuringule jõuavad vaid pooled kutsututest.

Kutse vaktsineerimisele HPV vastu

Tegemist on kurva statistikaga, sest regulaarse kontrolli abil saaks emakakaelavähki edukalt ennetada. Uuringul osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad. Seepärast on oluline, et iga naine hoiaks oma tervist ja osaleks regulaarselt sõeluuringul.

Möödunud aasta esialgne statistika näitab, et kokku osales emakakaelavähi sõeluuringul 48% kutsututest. Sõeluuringul peaks osalema vähemalt 70% kutsutud naistest, et emakakaelavähi haigestumus ja suremus väheneks ning selleni on meil Eestis veel pikk tee minna.

Sõeluuringul osalevad vähem need naised, kellel puuduvad kaebused ja sümptomid, selgus 2021. aastal avaldatud uuringuraportist. Kahjuks arvatakse, et kui sümptomid puuduvad, siis ei ole põhjust kontrolli minna, kuid paraku see nii ei ole. Varases staadiumis vähk endast märku ei anna ja seega on sõeluuringul osalemine väga oluline ka just kaebuste puudumisel. Uuringul osalemine annab võimaluse enda tervise kontrollimiseks ning kingib kindlustunde.

2023. aastal ootame emakakaelavähi sõeluuringule naisi sünniaastaga 1958, 1963, 1968, 1973, 1978, 1983, 1988, 1993.

Sõeluuring on nii ravikindlustatud kui ravikindlustamata naistele TASUTA!

Broneeri aeg 666 1900 või registreeri läbi digiregistratuuri ipatsient.ee

Uuring toimub Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus Ravi tn 18 ja Tõnismäe naistenõuandlas Hariduse tn 6.

Sõeluuringule saad aja kiiresti. Kesklinnas töötades või elades, saad jalgsi kiiresti kohale ning uuringule kuluv aeg on 20 minutit.

Terviseamet tuletab meelde, et tütarlastel on võimalik end vaktsineerida inimese papilloomiviiruse ehk HPV vastu, mis põhjustab peaaegu kõik emakakaelavähi juhud. Emakakaelavähki on võimalik vaktsiiniga ennetada.