Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

ITK liigub 2023: Rattasõit on ajavõit! Kas ainult?

21.06.2023

Transpordiameti andmetel on Eestis 962 233 sõidukit. Umbes 50% Eesti autoomanikest kasutab oma sõidukit iga päev. Uurisime kolleegidelt, mis motiveerib neid eelistama autole hoopis jalgratast. Mõtteid vahetasid ortopeed dr Andres Šavel, silmaarst dr Delis Linntam, naistearst Dr Gabor Szirko, ämmemand Ellu Kullerkann, personaliteenistuse juht Helen Utsar ja kriisireguleerimise spetsialist Rivo Salong.

Dr Gabor Szirko rattal koos pojaga

Miks eelistad tööle ja koju liikumisel jalgratast ja mida rattasõit sulle annab?

Dr Andres Šavel: Jalgrattaga tööl käia on väga mõnus ja ergutav – see annab rõõmsa tunde päeva algusele. Iga aastaga liiklusummikud vaid suurenevad, mistõttu on positiivne vaadata, kuivõrd palju kiiremini jõuavad tööle jalgratturid võrreldes autosõitjatega. Nii bussiga kui ka autoga töölesõit ja parkimiskoha otsimine (kui leiab) võtaks minul umbes pool tundi, samas rattaga jõuan tööle olenevalt üksusest ja päevast umbes 7–12 minutiga ning seda „selga märjaks saamata!“

Helen Utsar: Mina käin tööl jalgsi või jalgrattaga ja seda eelkõige seetõttu, et kesklinnas on autoga ebamugav liigelda. Suurema osa oma tööajast istun ka arvuti taga, mistõttu jalgsi või rattaga tööle ja koju liikumine annab hea enesetunde.

Rivo Salong: Mulle lihtsalt meeldib rattaga sõita, sest vändates kulgemine tekitab omamoodi vabadusetunde ja loob vahetu kontakti ümbritsevaga. Arvan, et rattaga sõites on tajud  vahetumad ja teravamad. Kondimootori kasutamine mõjub positiivselt kehakaalule, keskkonnale ja ka rahakotile. Usun, et rattasõit vähendab stressi ja kaotab ummikus istudes tekkiva liiklusraevu.

Dr Delis Linntam: Rattaga sõita on tõesti mõnus  –  hommikul saad kohe päevale energilise alguse ja õhtul saab siseruumist lõpuks õue! Lisaks saan hommikuti rattaga tööle ilmselt kiiremini kui autoga, ka lapsele jõuan lasteaeda järele sageli rutemini kui tipptunnil autoga töölt lahkudes.

 

Dr Delis Linntam jalgrattaga

Dr Delis Linntami sõnul on rattaga sõita mõnus  –  hommikul saad päevale energilise alguse ja õhtul saab siseruumist lõpuks õue.

Ellu Kullerkann: Mina käin rattaga tööl, kuna puhkuse ajal osalen rattamatkadel ja see on ideaalne võimalus ennast treenida. Tavapärast trenni ma ei tee ja ka aja peale ei sõida. Autoga sõidan vajadusel ja talveperioodil käin tööl ka ühistranspordiga. Elan linnast väljas ja bussipeatus asub paarikümneminutilise jalutuskäigu kaugusel, buss sõidab 40 minutit ning bussipeatusest tööle on ka vaja 15 minutit kõndida. Ehk siis sõidan rattaga kohale sama ajaga, mis bussiga. Ja kuna õhtused bussiajad ei klapi graafikuga, siis õhtul jõuan ratast kasutades koju isegi varem.

Dr Gabor Szirko: Minu jaoks on rattasõit nauding füüsilisest pingutusest ja ümbritsevaga kontaktis olemisest. Autosse istudes oled alles teel, aga ratta seljas juba tegutsemas.

Dr Gabor Szirko jalgrattaga

Dr Gabor Szirko eelistab rattasõitu autole – autos oled alles teel, aga ratta seljas juba tegutsemas. Viimasel ajal on ta tegutsemas koos 2-aastase poja Albertiga, kes läheb poolel teel lasteaeda.

Millal rattasõiduga alustasid ja kui palju kilomeetreid päevas läbid?

Helen Utsar: Mina olen rattaga liikunud viimased kaks aastat, tööle-koju on umbes 5 km.

Dr Andres Šavel: Rattaga liikusin juba ülikoolis, residentuuris Tartu Ülikooli Kliinikumis ja Ida-Tallinna Keskhaiglas saab kohe 10 aastat. Igapäevaselt ainult tööl käies tuleb suhteliselt vähe kilomeetreid, umbes 5. Aga enamuse asjaajamistest linnas teen ka rattaga.

Dr Gabor Szirko: Umbes 15 aastat tagasi olin praktikal talvises Malmös ning jäi silma rootslaste rattasõiduarmastus. Ostsin seal endalegi kasutatud meesteka ja sestpeale käin tööl enamasti rattaga.

Ellu Kullerkann: Kuna kodu ja töö vahemaa on 25 km, siis ma sõidan viimased aastad elektrirattaga. Kuni elasin haiglast 10 km kaugusel, sõitsin tavarattaga. Rattaga tööl käin umbes 10 aastat.

Rivo Salong: Tööle ja koju tagasi sõit on pea 30 km. Sõltuvalt võimalusest olen rattaga tööl käinud üle 25 aasta. Kui lapsed väiksed olid ja lasteaias käisid, oli mõistlikum autoga sõita. Kuid ka siis püüdsin vähemalt suvel rattaga tööl käia. 

Dr Delis Linntam: Minu tavaline teekond on 6 km tööle ja samapalju tagasi koju. Sõidan nii juba teist aastat.

Kui kaua kestab sinu rattahooaeg?

Helen Utsar: Rattaga käin tööl ikka soojal ajal, talveks jätan ratta talvekorterisse. Kui soojad kevadilmad saabuvad, võtan taas välja. 

Dr Delis Linntam: Sõidan hooajaliselt, olen alustanud märtsis ja käin rattaga oktoobri lõpuni, kui ilm lubab, siis kauemgi.

Ellu Kullerkann: Aastas sõidan kokku  3000 ja enam km, hooaeg on tavaliselt aprillist-maist oktoobri-novembrini, oleneb ilmast.

 

Helen Utsar jalgrattaga

Helen Utsar sõidab jalgrattaga  eelkõige soojal ajal, talveks jääb ratas talvekorterisse.

Dr Andres Šavel:  Rattaga sõidan aasta läbi – vanal rattal on naastrehvid ja uuemal suverehvid. Seega sügisel libeduse tekkega on mugav võtta valmispandud ratas ohutuks sõiduks. Minu jaoks on talvel libedaga naastrehvidega sõita oluliselt ohutum kui jala käia – pole kordagi kukkunud erinevalt jalgsi käimisest. Loomulikult tuleb talvel ettevaatlikumalt ja teadlikumalt sõita! Arvestades meie lumevaeseid talvi, siis enamuse aastast on talvel sama mugav sõita kui „jaanipäeval“.

Rivo Salong: Lühemad sõidud teen rattaga aastaringi, aga kui ikka väga vastik vihm ja tuul või paks lumi maas, siis muidugi mitte. Rattasõiduhooaja pikkus sõltub pigem valgusest kui lumest ja libedusest, sest kergliiklusteid hooldatakse suhteliselt hästi. Tahtmise korral saab sõita ka jõulude ajal, eriti siis, kui väljas on +7 kraadi. Aga väldin rattasõitu pimedas ja jäiselt libedate teedega.

Dr Andres Savel jalgrattaga sõitmas talvel

Dr Andres Šavel liigub rattaga aastaringselt. Ta on veendunud, et talvel libedaga naastrehvidega sõita oluliselt ohutum, kui jala käia.

Kolleegidel soovitan rattaga tööl käia, sest….

Ellu Kullerkann: Linnas on see kiireim viis jõuda punktist A punkti B. 

Helen Utsar: Liikumine aitab häälestada mõtted töölainele ja pärast tööd pea töömõtetest tühjaks laadida.

Rivo Salong rattaga

Kui tööle on pikem maa sõita, soovitab Rivo Salong soetada asjade vedamiseks pakiraami külge käiva väiksema vihmakindla matkakoti – nii on seljal kergem. Lisaks on mõistlik uurida, kust lähevad kergliiklusteed ja pigem neid kasutada.

Dr Delis Linntam: Rattasõit annab palju vabadust, ei pea raiskama aega ummikutes, muretsema hommikuti parkimiskoha leidmise pärast ja kulutama raha kütusele.

Dr Andres Šavel:  Rattasõit on väga mõnus, kiire ja tervislik transpordivahend värskes õhus liikumisel. Samas on sõit ka väikese trenni eest.

Rivo Salong: Ratas annab värskes õhus kerge füüsilise koormuse, linnas ka hea kiiruse, puudub ummikus istumise või parkimiskoha otsimise stress. Ka majanduslikult on kindlasti soodsam kui autoga liigelda.

Dr Gabor Szirko: Rattasõiduga on nagu spordiga ikka – harjutades vorm paraneb, tekib liikumissõltuvus ning tööpäeva algus ja lõpp muutuvad nauditavaks rituaaliks. 

Ellu Kullerkann jalgrattaga

Lisaks igapäevasele rattasõidule osaleb Ellu Kullerkann ka rattamatkadel. 2022. aastal käis ta rattamatkal ümber Dolomiitide.