Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

ITK emapiimapank sai 14-aastaseks

17.06.2024

Täna, 17. juunil, täitus 14 aastat Ida-Tallinna Keskhaigla emapiimapanga loomisest ja rinnapiimadoonorluse algusest Eestis.

Enneaegne beebi kuvöösis

2010. aasta 17. juunil asutati Ida-Tallinna Keskhaiglas Balti riikide esimene emapiimapank dr Annika Tiit-Veningi ja dr Pille Andressoni eestvedamisel. Tänaseks on emapiimapankasid Baltimaades kokku neli: kaks Eestis ja kaks Leedus.

„Rinnapiima loovutajaks saab olla sünnitanud naine kuue kuu vältel pärast sünnitust, sest siis vastab piima koostis kõige paremini vastsündinute vajadustele,“ märkis Ida-Tallinna Keskhaigla emapiimapanga juht Marleen Mägi. „Kui naine on otsustanud rinnapiima annetada, siis teda nõustatakse, tal tuleb täita vajalikud dokumendid ning anda vereanalüüsid. Kui kõik on korras, anname naisele doonorikoodi, vajalikud tarvikud ning õpetame rinnapiima käitlemist ja transportimist haigla naistenõuandlasse.“

Rinnapiim on unikaalse koostisega ja vastab vastsündinu vajadustele kõige paremini ning eriti oluline enneaegsete ja haigete vastsündinute kosumiseks esimestest elutundidest alates.

Igal aastal on emapiimapangal keskmiselt 25–30 doonorit. Kuna rinnapiima saab loovutada piiratud aja vältel, on oluline jälgida, et doonorpiima varud oleks piisavad. „Suvel on tavaliselt doonoreid vähem, kuna on suvepuhkuste ja reisimise aeg, ollakse rohkem suvekodudes. Seetõttu peame kevadeti rohkem pingutama, et ka suvisel ajal oleks piisav doonorpiima varu olemas,“ lisas Marleen Mägi emapiimapanga töö planeerimisest.