Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Ida-Tallinna Keskhaigla tunnustab bioanalüütikuid rahvusvahelisel tähtpäeval

15.04.2025

15. aprillil tähistatav rahvusvaheline bioanalüütikute päev juhib tähelepanu tervishoiutöötajatele, kelle töö jääb sageli tagaplaanile, kuid kelle tehtud analüüsidest sõltuvad paljud raviotsused.

patoloogiakeskus

Ida-Tallinna Keskhaigla laborites töötab ligi 60 bioanalüütikut, kes tegelevad muu hulgas hematoloogia, mikrobioloogia, patoloogia ja molekulaaranalüüsidega. „Patsiendid ei pruugi meid kunagi näha. Aga kui analüüs hilineb või on ebatäpne, jääb ravi ootama,“ ütleb kesklaboris töötav bioanalüütik Kristiina Reimann. 

Reimanni sõnul otsitakse laborimeditsiinis otsitakse järjest rohkem lahendusi, mis oleksid keskkonnasäästlikumad ja tõhusamad. ITK laborites tähendab see ranget kvaliteedikontrolli, automatiseeritud protsesse ja meditsiinipersonali pidevat oskuste täiendamist. 

Samas ei asenda tehnoloogia inimest. „Kõige täpsem analüsaator ei tee midagi ise. Kõrvalekalded tuleb üle vaadata ja hinnata inimesel,“ märgib Reimann. 

Kuigi konkurents noorte spetsialistide nimel on tihe, hindavad ITK bioanalüütikud stabiilsust ametialast kiiret arengut. „Väiksemates üksustes, nagu ITK laborid, tuleb töötajatel sageli katta rohkem valdkondi ja võtta ise vastutust. See võimaldab paindlikkust ja meeskondade sisest liikumist“, märgib Kristiina Reimann.  „Kui patoloogia ei sobi, saab liikuda mikrobioloogiasse,“ ütleb Helen Vipp-Mitt diagnostikakliinikust. „Võimalus on õppida, mitte lahkuda.“ 

Viimaste aastate üks olulisemaid muutusi on olnud bioanalüütikuõppe laienemine Tallinnasse. Varem sai seda õppida vaid Tartus. „See võiks suurendada praktikantide arvu ja tuua juurde uusi kolleege,“ usub patoloogiakeskuse töötaja Kristi Laht. 

Bioanalüütiku töö eeldab täpsust, tähelepanelikkust ja valmisolekut areneda. Mitmed tehnilised protsessid on automatiseeritud, ent lõplik vastutus jääb inimesel kanda. 

Fotol: Ida-Tallinna Keskhaigla patoloogialabor