Ida-Tallinna Keskhaigla eestvedamisel tutvustatakse häälevaldkonna uusimaid teadussaavutusi
Laupäeval, 21. augustil toimub Tallinnas enam kui 400 osavõtjaga rahvusvaheline hääleseminar PEVoC Tutorial Seminar. Virtuaalsesse ruumi kogunevad arstid, teadlased, häält töövahendina kasutavate valdkondade esindajad, spetsialistid ning eksperdid üle maailma. Seminari korraldab Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) kõrva-nina-kurguhaiguste keskus koostöös Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemiaga.
Seminaril tutvustatakse häälevaldkonna uusimaid teadussaavutusi, meditsiinilisi arenguid ning häälega töötamise tehnikaid. „PEVoC Tutorial tutvustab uusimaid teadusuuringute tulemusi, kuidas Covid-19 pandeemia tingimustes adapteeruda ja teostada haigust põdenutele logopeedilist kõneravi ja toetada lauljate taastumist, “ tutvustab ITK kõrva-nina-kurguhaiguste keskuse juhtivarst ja seminari eestvedaja dr Kristel Kalling laupäeval toimuvat. Lisaks räägitakse uutest nüanssidest häälekarakteristikute mõõtmisel, nende kasutusaladest ning koorilauljate häälekõrguse tervikuks kokkusulandamisest. Fonokirurgia valdkonnas antakse ülevaade hääle kõrgust muutvate operatsioonide tehnikatest. Tutvustatakse ka uut häälediagnostika äppi.
Seminaril osalejate profiil on väga lai. Nende hulgas on kõrva-nina-kurguhaiguste arstid, foniaatrid, logopeedid, füsioterapeudid, osteopaadid, häälemassöörid, hääle pilatase treenerid, Alexanderi tehnika õpetajad ning muude teraapialiikide esindajad, hääleseadjad, lauluõpetajad ja lauljad, näitlejad, draama- ning lavakõneõpetajad. Seminarist võtavad osa ka teadusalade esindajad nagu muusikateadlased, vokoloogid, foneetikud ja lingvistid, küberneetikud, füüsikud ning bioloogid, kelle teadusfookus on seotud häälega, samuti tehnikud ning akustikud, kes täiustavad ja loovad uusi hääle kasutamisega seotud vahendeid.
„Alates 1995. aastast on iga kahe aasta järel häälevaldkondade spetsialistid ja erinevate eluvaldkondade esindajad kokku tulnud interdistsiplinaarseks konverentsiks, et vahetada kogemusi ning informatsiooni, paremini üksteise tööd mõista ja ka toetada. Ikka selleks, et arst saaks aru lauljast, logopeed näitlejast ja teadlane praktikust,“ sõnab dr Kristel Kalling. Tänavune seminar sillutab teed järgmisel aastal samuti Tallinnas toimuvale rahvusvahelisele häälekonverentsile ning loodetavasti siis juba kontaktürituse, paralleelsete töötubade ja ümarlaudadega.
ITK kõrva-nina-kurguhaiguste keskus ja dr Kristel Kalling olnud häälevaldkonna eestvedajateks Eestis. „Meie keskuse nokia on arstid ja logopeediline larüngoskoopiline diagnostika. Seda on meilt ka eeskujuks võetud“, on dr Kalling senise töö üle uhke. Tema eestvedamisel on korraldatud ka igal aastal häälepäevi, et tuua kokku häälega töötajad, spetsialistid ja valdkonnast huvitatud ning luua ühine arutelu- ja teadmiste vahetamise keskkond.
Eesti endolarüngeaalne mikrokirurgia ei jää mujal maailmas teostatavale alla. Kasutusel on nii laserid kui mikrošeiverid. Meie logopeedid kasutavad kõiki maailmas olemasolevaid meetodeid. Eestist on pärit Voice Pilatese rajaja ja mitu tunnustatud Alexanderi tehnika õpetajat. Muusikateadlased Allan Vurma ja Einar Meister on rahvusvaheliselt tuntud teadurid, kelle juurde doktorantuuri tullakse ka väljaspoolt Eestit.
PEVoC seminari kohta saab lisainfot: https://www.pevoc2021.ee/webinar/