Vaegnägijatele
Registratuur:
Registratuur:

Emakakaelavähki on võimalik ennetada

26.01.2021

Emakakaelavähk on salakaval haigus, mis võib areneda naise kehas märkamatult aastaid, enne kui tekivad sümptomid. 18.-24. jaanuaril toimuva rahvusvahelise emakakaelavähi ennetuse nädala raames on oluline teada, et õigeaegne osalemine emakakaelavähi sõeluuringul ja HPV-vastane vaktsineerimine tütarlaste seas, aitab ennetada emakakaelavähi teket.

Sõeluuringud

Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 30-65 eluaastat. Alates 2021. aastast on sõeluuringud tasuta ka neile, kellel ei ole ravikindlustust. Kahjuks jõuab aastas uuringutele ainult 50% kutsutud naistest. Eestis saab aastas ligikaudu 150-170 naist emakakaelavähi diagnoosi.

Sellest aastast viiakse sõeluuringu esmase testina läbi HPV-test ja vajadusel tehakse samast analüüsimaterjalist vedelikul põhinev PAP-test.  Ida-Tallinna Keskhaigla naistearsti dr Külli Erlangi sõnul leitakse nende analüüsidega üles vähieelsed muutused emakakaela rakkudes ning on võimalik rakendada õigeaegset ravi. „Mida varem vähieelsed muutused  või ka vähimuutused emakakakaelal avastatakse, seda paremad on ravitulemused,“ lisas dr Erlang.

Emakakaelavähil ei ole algstaadiumis sümptomeid, mida naine ise saaks jälgida. Vähi arendedes aga võivad esineda erinevad  sümptomid: veritsus tupest, halvalõhnaline voolus,  väga vererohked ja kaua kestvad menstruatsioonid, suguelujärgne veritsus, kaugele arenenud juhtudel ka valud.

Erinevalt teistest vähkkasvajatest, on emakakakaela vähi puhul teada selle tekitajad – inimese papilloomiviiruse (HPV – Human Papilloma Virus) kõrge riskiga  viirusetüved.  Need viirused  levivad inimeselt inimesele nahk-nahakontakti kaudu ja sugulisel teel. „80% inimestest nakatuvad elu jooksul mõne HPV tüvega ning enamasti paranetakse neist kahe aasta jooksul.  Inimese papiloomviirusega on leitud seost ka mõningate teiste kasvajate tekkega, mida esineb ka meestel,“ kommenteeris dr Erlang.

Kõrge riskiga HPV-sse nakatumist on võimalik vältida vaktsineerimisega. Emakakaelavähi ennetusmeetmena vaktsineeritakse Eestis riikliku vaktsineerimiskava alusel HPV-vastase vaktsiiniga  12- aastaseid tütarlapsi tasuta. See hoiab ära HPV püsiva nakkuse ning sellest põhjustatud vähieelsed seisundid ja kasvajad 85-95% juhtudel. Mujal maailmas on vaktsineerimiskogemust juba üle kümne aasta  ja märgata on ka selle efektiivsust – naistel on HPV-st tingitud emakakaela muutused märgatavalt vähenenud.

Iga naine saab iseenda ja oma tütarde tervise eest hoolt kanda juba täna – õigeaegne osalemine sõeluuringutel ja tütarlaste vaktsineerimine on tänapäeval kõige tõhusamad viisid vältimaks haigestumist emakakaela vähki.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikus saab emakakaelavähi sõeluuringule registreerida telefonil 666 1900 või digiregistratuuris ipatsient.ee

2021. aastal on sõeluuringule kutsutud naised sünniaastaga 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986 ja 1991.

Sõeluuringul osalemine on kõigile naistele tasuta (sh ravikindlustamata isikutele).