Bioanalüütikud: Tulge haigla südamesse meile kolleegiks!
Diagnostikakliinik on „haigla süda“, mis koosneb neljast keskusest: radioloogiakeskus, kesklabor, patoloogiakeskus ja nukleaarmeditsiinikeskus. Diagnostikat vajavad haiglas kõik kliinikud. Seoses Rahvusvahelise bioanalüütikute päevaga (15.aprill) räägivad oma tööst kahe keskuse bioanalüütilise tegevuse juhid - Kristiina Reimann kesklaborist ja Kristi Laht patoloogiakeskusest.
Nii kesklaboris kui patoloogiakeskuses töötavad bioanalüütikud, kuid nende igapäevased tööd ja tegemised on täiesti erinevad. Kesklaboris tegeletakse eelkõige vere ja muude kehavedelikega. Patoloogiakeskuses on uuritavaks materjaliks kas koetükike, organ või mõne koest või selle pinnalt võetud rakuline materjal, mille uurimiseks kasutatakse erinevaid diagnostilisi meetodeid.
Miks te selle eriala valisite, mis teid köitis?
Kristiina: Minu tädi oli laborant, töötas struumatõrjes. Sel ajal, kui mina õppisin, võtsid laborandid kapillaarverd, mis oli minu jaoks hästi põnev – kõik need igasugused torud ja kapillaarid. Kui minult endalt verd võeti, minestasin kogu aeg ära, aga teistelt võisin lõputult võtta (naerab).
Kristi: Mina viisin oma paberid sisse Tartu Meditsiinikooli (praegune Tartu Tervishoiu Kõrgkool), sest see eriala tundus huvitav ja põnev, kuigi varasem kokkupuude puudus. Siiani ei ole ma oma valikus ka kahelnud. Huvi ja soov töötada just histoloogia laboris tekkis õpingute lõpus, kui sai ise reaalselt praktika käigus näha, mida täpsemalt seal laboris tehakse.
Mis on see, mis teie tööst otseselt sõltub?
Bioanalüütikuid tavaliselt ei märgata, sest me tegutseme vaikselt omaette nokitsedes suletud uste taga ja meid on võrreldes haigla muu personaliga vähe, kuid me oleme haigla töö toimimiseks väga olulised ja vajalikud. Laborites tehtava tööga niisama tutvuma ei pääseta ja nõnda ei teatagi, millega me siin tegeleme. See on suur vastutus, räägivad Kristi ja Kristiina.
Kristiina: Juhitöö on küll otseselt laboritöö korralduslik pool, kuid ise teen ka laboritööd hematoloogia laboris, kui personali nappuse tõttu on sinna abikäsi vaja.
Kristi: patoloogiakeskuses bioanalüütilise tegevuse juhi ülesandeid täites on minu kohustus tagada, et laboris töö sujuks, töökohad oleksid täidetud tublide ja asjalike töötajatega ning leidma lahendusi jooksvatele probleemidele. Pean jälgima ka seda, et kogu laboris tehtav töö vastaks laboritele kehtestatud kvaliteedinõuetele. Igapäevatööks on pidev töötajatega suhtlemine. Olgu need siis seotud töötajatega, töövahendite, töökeskkonnaga või seadmetega. Oluline on tekitada selline töökeskkond, kuhu mu töötajad tahavad hea meelega tulla ja tunnevad oma tööst rõõmu. Kuna ise olen samas keskuses alustanud tööd bioanalüütikuna, siis ei ole minu jaoks keeruline vajadusel olla ka ise abiks tööprotsessides, kus hetkel on kõige rohkem abikäsi vaja.
Mida teeb bioanalüütik meie haiglas?
Kristi ja Kristiina: Haiglas töötab kokku 65 bioanalüütikut/laboranti, aga paljud töötavad väga väikese koormusega. Inimesi on kogu aeg puudu nii nagu igal pool meditsiinis. Bioanalüütik on rakendusliku kõrgharidusega spetsialist, keda koolitatakse ainult Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Meie erialal on vähe lõpetajaid ja üksikud neist tulevad tööle Tallinnasse. Seega oleme laborisse tööle võtnud ka näiteks geenitehnoloogia eriala lõpetanuid ning koolitame neid kohapeal välja laborantideks. Nende kogu õppeprotsess algab siin täiesti nullist, sest koolist nad laboritöö alaseid teadmisi ei saa. Töömahu kasvu tõttu ja pidevas arengus olevas laboris on kogu aeg uusi ja asjalikke töötajaid juurde vaja. Nii et kel huvi on, tulge meile kolleegiks!
Kui kiiresti saab raviarst analüüsi vastuse teie laboritest?
Kristi: Kõige kiiremini tuleb kiiruuring, kui operatsiooni ajal saadetakse meile proovimaterjal – selle ooteaeg on 20 minutit. Tsütoloogia (kehavedelikud ja Pap-analüüüside) vastus tuleb tavaliselt 1-3 päevaga. Histoloogia (koematerjal) võtab kauem aega, kuna selle uuringumaterjali töötlusprotsess on pikem ja aeganõudvam, sest lisaks tehakse erinevaid uuringuid diagnoosi täpsustamiseks.
Kristiina: Kui mikrobioloogias uuringumaterjali esmane vastus tuleb positiivne, siis tehakse jätku-uuring, millega võib minna nädalaid. Aga kõige lühem vastuse ooteaeg on Cito! Selle vastus tuleb tunni ajaga.
Diagnostikavõimalused arenevad väga kiiresti. Milline on kõige võimekam masin, millega olete töötanud?
Kristi ja Kristiina: Meie tehnika areneb iga aastaga pikkade sammudega automatiseerimise suunas. Aga samas on ikkagi vaja bioanalüütikuid/laborante, kes nende seadmetega töötaks ja tagaks usaldusväärse vastuse väljastamise.
Kristi sõnul on patoloogiakeskuses hetkel kõige uuem ja kiirem seade - mikrolaine töötlusel toimiv koeprotsessor. Kui varem kulus protsessile 15 tundi, siis selle masinaga on võimalik töödelda kuni 2 mm paksuseid koetükke 60 minutiga.
Mis selle töö huvitavaks teeb?
Kristi ja Krstiina: Töö toimub laboris rotatsioonimeetodil, nii et iga päev saab teha erinevaid asju. Laborites on tööl ka palju üliõpilasi, kes õpivad bakalaureuseõppes. Bioanalüütikute/laborantide hulgas on õpingute jätkamine magistriõppes küllaltki populaarne. Magistrikraadi on võimalik omandada nii Tartu kui Tallinna Ülikoolis.
Kristiina räägib naerdes, et tal on kogemus oma töötajatega, et kui igapäevatöö muutub liiga rutiinseks, siis aktiivsemad hakkavad mujale vaatama ja seda ei saa lubada.
Bioanalüütikutel on võimalik ka Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis omandatud bioanalüütika bakalaureuse kraadiga minna edasi õppima välismaale, näiteks magistrikraadi omandama. Meie bioanalüütikud on väga kõrgelt hinnatud spetsialistid nii Eestis kui välismaal.
Ene Veiksaar