Ämmaemand on naisele eluliselt oluline spetsialist ning see on üks ütlemata tänuväärne amet
Ämmaemanda töö sünnituse vastuvõtmisel on hästi tuntud, kuid peale selle on ämmaemandal ka palju muid ülesandeid ning naise tervise eest hoolitsemisel spetsialistina oluline roll. Ämmaemanda töö puudutab intiimseimat valdkonda naise elus, millega on sagedasti seotud ka palju eelarvamusi ja hirme. Katrin Kõster on Ida-Tallinna Keskhaigla naistenõuandla ämmaemand, kelle vastuvõtule tullakse muredega, aga lahkutakse heade kogemuste ja rõõmsa meelega.
Kui kaua oled sel erialal ja ITKs töötanud?
ITK-s olen õenda töötanud aastast 1993 ning günekoloogia osakonnas ämmaemandana aastast 2010.
Mida tähendas ämmaemanda eriala 90ndate alguses? Kas ainult sünnituse vastuvõtmist või oli see juba toona laiem valdkond?
Mina lõpetasin Tallinna Meditsiinikooli (hilisem Tallinna Tervishoiukõrgkool – toim) ja sain keskerihariduse. Ämmaemanda õppeaeg oli 3 aastat. Tulin ITK, tollase keskhaigla naistekliinikusse tööle pärast 2. kursust. Kuna mul veel siis ämmaemanda kutset ei olnud, alustasin günekoloogiaosakonnas õena. Tollel ajal töötasid ämmaemandad enamasti sünnitusmajades ja naistenõuandlates, viimases olid ämmaemandad arsti assistendi rollis. Kui kooli lõpetasin, siis ämmaemanda kohti ei olnud ja jäingi päris pikaks ajaks günekoloogia osakonda.
Millised on ämmaemanda ülesanded Ida-Tallinna Keskhaigla naistenõuandlas täna?
Naistenõuandlas on ämmaemandal väga palju erinevaid väljundeid. Palju sõltub sellest, millises suunas ennast arendada soovitakse. Näiteks nõustab ämmaemand noori noortekabinetis, kuhu võivad pöörduda kuni 26-aastased (k.a) noored. Samuti tegeleb ämmaemand emakakaela vähi sõeluuringu ja HPV-vastase vaktsineerimisega ning nõustab rinna tervise kabinetis. Emadusnõuandlas toimub rasedusega arvele võtmine ja lapseootuse jälgimine. Mina tegelen emakakaelavägi sõeluuringuga, nõustan vaagnapõhja allavajega naisi ning naisi, kellel on soov vaktsineerida HPV vastu. Lisaks vastuvõttudele kolm korda nädalas olen osakonna ämmaemandusjuht. Seetõttu tuleb mul sageli täita neid tegevusi, mis ootamatult on katmata, näiteks mõne kolleegi haigestumise korral assisteerida arsti või abistada uuringutel.
Mida emakakaelavähi sõeluuringute tegemine endast kujutab?
Sõeluuringu loogika on alates 2021. aastast pisut muutunud. Varem võeti sõeluuringusse kuuluvatelt naistelt PAP-test, mis näitab emakakaela seisundit. Nüüd tehakse HPV-test. Emakakaelavähki tekitab papilloomiviirus ehk HPV. HPV-testi tehes sõelume välja need naised, kellel on papilloomiviirus. Edasised lisauuringud sõltuvad HPV-testi vastusest, sest HPV on emakakaelavähi riskifaktor. Naisi, kellelt leiame HPV, jälgime edaspidi sagedamini. Emakakaelavähi sõeluuringuga tegelevad enamasti ämmaemandad. Vastuvõtul uurime kindlasti ka patsiendi kaebuste kohta ja võtame günekoloogilise läbivaatuse käigus sõeluuringu analüüsi. Vajadusel anname naistele nõu ja saame kirjutada ka ravi kergemate günekoloogiliste probleemide korral.
Kas naised käivad nüüd end viiruse suhtes rohkem kontrollimas?
Tundub, et vastuvõtud on küll paremini täitunud, kuid naiste teadlikkus HPV rollist emakakaelavähi tekkes on üsna ebamäärane. Teema on keeruline ja eelmisest aastast alates, mil hakkasime HPV-teste tegema, tuleb kordades rohkem selgitusi jagada.
Mis vahe on naistearsti ja ämmaemanda vastuvõtul?
Ämmaemand saab nõustada naisi vastuvõtul vaid ämmaemanda pädevuse piires. Suur roll on ämmaemandatel just ennetustöös. Kindlasti saab ämmaemand aidata kergemate günekoloogiliste hädade korral ja nõustada rasestumisvastasevahendi valimise küsimustes. Meil on ka retsepti väljastamise õigus, kuid vaid konkreetselt kokkulepitud ravimitele. Ämmaemand ei paigalda emakasisest vahendit ehk spiraali ega rasestumisvastast implantaati.
Miks naine üldse võiksid naistearsti või ämmaemanda vastuvõtule tulla?
Kindlasti tuleb naisel vastuvõtule pöörduda kaebuste tekkimisel või siis, kui on vaja nõu ja abi pereplaneerimisel.
Muul ajal on oluline osaleda emakakaelavähi sõeluuringus, sest regulaarne sõeluuring ennetab emakakaelavähki. Emakakaela muutused ei põhjusta naisel kaebuseid ega enesetunde halvenemist. Kaebused tekivad reeglina siis, kui haigus on juba kaugele arenenud. Sõeluuringule kutsutakse iga viie aasta tagant, alates 30. eluaastast ja kuni 65. eluaastani (k.a.). Sõeluuringul on väga lihtne loogika: naisel on sõeluuringuaastal juubelisünnipäev.
Rasedusega arvele tulekuks ja jälgimiseks tuleb samuti ämmaemanda vastuvõtule tulla.See oleks n-ö miinimumprogramm. Alates 50. eluaastast võiks kontrollis käia tihedamini, sest vanemas eas esineb günekoloogilisi patoloogiaid sagedamini.
Kuidas ämmaemanda töö sulle meeldib?
Ämmaemanda töö on väga mitmekesine ja annab võimaluse ennast proovile panna. 2010. aastal anti ämmaemandatele iseseisva töö ja retsepti kirjutamise õigus, seega oleme iseseisvad ja vajalikud spetsialistid.
Milline roll on ämmaemandal arsti abistamisel?
Ämmaemandatel on iseseisvad ambulatoorsed vastuvõtud ja üldjuhul me arstiga koos vastuvõtte ei tee. Arste abistavad kabinetiassistendid, kellel ei ole meditsiinilist haridust ning me õpetame neid ise naistenõuandlas välja. Kui ämmaemand kahtlustab patsiendil tõsisemaid probleeme, on võimalik ta günekoloogi vastuvõtule suunata.
Oleme naistekliinikus üks suur meeskond ning tegutseme külg-külje kõrval ühtse eesmärgi ja patsiendi heaolu nimel ning oma pädevusele vastavalt.
Kas ämmaemanda vastuvõtule võib siis ka pöörduda, kui arstile aega ei saa?
Jah, ikka võib pöörduda ämmaemanda vastuvõtule. Nagu ütlesin, saame naisi nõustada oma pädevuse piirides ja vajadusel naistearsti vastuvõtule edasi suunata.
Naistearsti vastuvõtule ei ole praegu väga pikad järjekorrad. Näiteks 45+ vanuses naised võivad meie naistenõuandlas vastuvõtule pääseda paari nädala jooksul. See on vanus, mille puhul peaks tervisele juba rohkem mõtlema, siis on ka kaebusi sagedamini.
Kas tööl naljakaid juhtumisi ka ette tuleb, mis tekitab tunde, et ämmaemand on ikka nii tore olla?
Patsiendid on väga tänulikud ja lähevad kabinetist välja hea enesetundega. See teeb südame rõõmsaks.
Varem ikka juhtus, et HPV-vastase vaktsineerimise vastuvõtul on naine krampis ja pinges ning kui küsida, miks inimene muretseb, kõlab küsimus: „Aga kuhu te selle süsti teete?“ Arvati, et kui vaktsineeritakse emakakaelavähi vastu, siis tehakse süst emakakaela. See on inimlik. Kui sa ei tea, siis tuleb küsida.
Minuga on juhtunud selline lugu, et Ravi tänavalt naistekliiniku registratuurist helistati mulle ja öeldi: „Tere, Tõnismäe Katrin!“ Mulle räägiti pikk jutt ära, kuidas ma kuhugi minema pean, ning pidin ütlema, et ma ei ole Tõnismäe Katrin, vaid Katrin Kõster. Telefon helises uuesti ja sama inimene soovis Tõnismäe Katriniga rääkida. Mina seletasin, et ma töötan Tõnismäel, aga Tõnismäe Katrin ma ei ole. Tehti ka kolmas katse minu numbrilt kolleegi kätte saada.
Kas kümne aasta pärast võiksid ka seda tööd edasi teha?
Suurt kannapööret arvatavasti ei tule. Oleme hetkel natuke Tallinna Haigla ootuses. Minu jaoks on kolleegid algusest peale väga sümpaatsed olnud. Siin, Tõnismäe üksuses on väga meeldiv õhkkond. Juba 90ndate aastate alguses naistekliinikus töötamine oli silmi avardav. Juba siis toimusid peresünnitused, mis oli tollal väga uus asi. Armastan väga meie naistekliinikut!
Miks võiks noor ämmaemanduseriala valida?
Eeskätt peaks huvitama meditsiinivaldkond. Tore oleks, kui meeldiks ka inimestega suhelda, sest päeva jooksul tuleb vestelda väga paljude erinevate inimestega. Samuti võiks pakkuda huvi inimese, eriti naise tervis.
Kolm põhjust miks ITK-s on hea töötada?
Minu jaoks on see väga meeldiv töökeskkond. Siin on kindel olla ning ka kolleegid on väga toredad.
Kuidas meditsiiniinimene puhkab? Eriti praegusel keerulisemal ja pingelisemal ajal?
Mina olen suur kultuuriinimene: teater, muusika, kino, kaunid kunstid – kõik käin läbi, niipalju kui jõuan. Mulle meeldib väga fotokunst ja Fotografiska. Ise ma ei ole kaamera taha kippunud veel.