26 000 naist saavad emakakaelavähi sõeluuringu raames teha HPV-testi kodus
Sellest nädalast alustavad Tervise Arengu Instituut ja Eesti Haigekassa pilootuuringuga, mille käigus pakutakse osale emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma naistest uudset võimalust teha soovi korral HPV-test ise kodus. Täiendava testimisviisi mõju uuritakse eesmärgiga suurendada sõeluuringus osalemist, et parandada emakakaelavähi ennetamist naiste seas.
Inimese papilloomiviirus ehk HPV (Human Papilloma Virus) on üks peamisi emakakaelavähi tekke põhjuseid. Vähki põhjustava viiruse varajaseks avastamiseks kutsutakse naisi vanuses 30-65 iga viie aasta tagant sõeluuringule HPV-testi tegema. Sõeluuringus osaleb siiski vaid alla poole kutsututest ning igal aastal haigestub Eestis emakakaelavähki umbes 150 naist.
Pilootuuringu tulemuste põhjal on võimalik hinnata, kas Eestis on võimalik kodutesti edaspidi kasutada tavapärase sõeluuringu osana ja milline kodutesti läbiviimise viis paremini toimib.
Osalema kutsutakse juhuvalimi teel 26 000 tänavuse aasta emakakaelavähi sõeluuringu sihtrühma naist üle Eesti, kes ei ole teadaolevalt veel sel aastal sõeluuringus osalenud. Neile tuletatakse meelde sõeluuringus osalemise vajadust kas visiidina tervishoiuasutusse või uue võimalusena HPV kodutesti näol. Naised on omakorda juhuvalikul määratud kahte rühma, kus osale saadetakse proovivõtukomplekt juba koju ja osale pakutakse võimalust see tasuta tellida internetipõhise tellimiskeskkonna kaudu.
Pilootuuringu esialgsed tulemused avaldatakse järgmise aasta I kvartalis.
2021. aastal on emakakaelavähi regulaarsele sõeluuringule kutsutud naised sünniaastatega 1956, 1961, 1966, 1971, 1976, 1981, 1986, 1991. Kõik sihtrühma naised on oodatud tõsise haiguse ennetamiseks ja varajaseks avastamiseks sõeluuringus osalema. Sõeluuringul saavad osaleda kõik nimetatud sünniaastaga naised sõltumata ravikindlustusest või kutse olemasolust.