Uuring: „Refraktsioonihäirete levimus ja müoopia riskitegurid Eesti kooliõpilastel“
Meie uuringu eesmärgiks on hinnata, kui palju esineb Eestis 1., 5. ja 9. klasside kooliõpilastel erinevaid refraktsioonihäireid ehk lühinägevust, kaugnägevust ja astigmatismi. Samuti uurime, millisel määral on erinevad tegurid seotud lühinägevuse ehk müoopia tekkega. Soovime teada, kui palju veedavad kooliõpilased aega õues ja kui palju tehakse silmadega lähitööd, selle alla kuulub lugemine, mobiiltelefoni ja teiste nutiseadmete kasutamine. Teiste võimalike riskiteguritena uurime õpilaste une kvaliteeti ning unerütmi ehk kas nad on pigem hommiku- või õhtuinimesed.
Uuringus osalevad lapsed täidavad 42 küsimusest koosneva küsimustiku oma harjumuste ja une kohta. Samuti palume lapsel koos vanema abiga pidada nelja päeva jooksul oma tegevuste kohta päevikut. Seejärel kutsutakse laps silmaarsti vastuvõtule, mis toimub tema kooli lähedal Ida-Tallinna Keskhaigla mobiilses silmakabinetis, Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliinikus või Tartu Ülikooli Kliinikumi silmakliinikus. Vastuvõtul tehakse lapsele silmadele põhjalik kontroll, tulemustest teavitatakse nii last kui lapsevanemaid. Kui leiame uuringu käigus mõne kõrvalekalde, mida soovitaksime edasi uurida, pakume võimalust registreerida laps meie juurde silmaarsti vastuvõtule. Kui nähtub, et lapsel on vaja prille, väljastame soovi korral prilliretsepti.
Kokku osaleb uuringus 25. kooli üle Eesti, kaasatud on ligikaudu 1500 last.
Uuringus osalemisega seonduvate küsimuste korral palume kirjutada e-kiri aadressil muoopia [at] itk.ee (muoopia[at]itk[dot]ee). Vastame kõikidele tekkinud küsimustele!
Uuring annab suure panuse Eesti laste silmade tervise uurimisse! Uuringu tulemuste abil on meil võimalik paremini Eesti laste silmade tervist edendada.
Meie uuringumeeskonda kuuluvad
Ida-Tallinna Keskhaigla silmaarstid
- Kadi Palumaa
- Reili Rebane
- Delis Linntam
- Teele Palumaa
Tartu Ülikooli Kliinikumi silmaarstid
- Mikk Pauklin
- Mari Petraudze
- Laura Mauring
- Anne Sulg