Vaegnägijatele
Registratuur:

Müoopia ravi

Uuringutega on tõestatud, et atropiini silmatilkade kasutamine aeglustab lühinägevuse süvenemist (edasiarenemist). Selle efekti tekkemehhanism on teadmata. Arvatakse, et atropiin toimib silmapõhjas retseptoritele, mis kontrollivad silma kasvu. Uuringud näitavad, et atropiinravi tulemusena võib lühinägevuse edasiarenemine aeglustuda kuni 60%. See on tänapäeval kõige efektiivsem ravimeetod lühinägevuse arengu pidurdamiseks. Maailmas kasutatatakse lühinägevuse pidurdamiseks ka ortokeratoloogiat ehk spetsiaalseid kõvasid kontaktläätsesid ja spetsaalseid multifokaalseid pehmeid kontaktläätsesid, millel on samuti uuringutes näidatud head ravitulemused, kuid mille efektiivsus on väiksem kui atropiinravil.

Mida teevad atropiin silmatilgad?

Atropiini silmatilgad laiendavad pupilli ja vähendavad silma kohanemisvõimet.

Kellele ravi on mõeldud?

Atropiinravi tehakse silmaarsti näidustusel ja jälgimisel. Kui patsiendi silma iseloomustavad suurused (eeskätt AL- axial lenght ehk silma teljepikkus, ja tsüklopleegiline SER – spherical equivalent refracion ehk sfääriline ekvivalentrefraktsioon) on ealisest normist erinevad ning viitavad lühinägevusele ja selle tõenäolisele süvenemisele, siis on näidustatud atropiinravi.

Kuidas ravi toimub?

Atropiinravi silmatilkadega on igapäevane. Alalau ja silma vahele ehk konjunktiivikotti tilgutatakse üks tilk ravimit igal õhtul samal kellaajal. Imendumise vähendamiseks võib suruda sõrmega alumise pisarapunkti peale. Enne atropiinravi alustamist juhendab silmaarst või silmaosakonna õde Teid ravimit manustama. Atropiinravi kestab seni, kuni lühinägevuse süvenemine seiskub. Lühinägevuse loomulik süvenemine kestab tavaliselt umbes 15. eluaastani, millest edasi silm enam ei kasva.

Atropiinravi ajal tuleb käia regulaarselt arsti vastuvõttudel. Esimesel vastuvõtul küsitletakse raviga toimetuleku kohta ning uuritakse kõrvaltoimeid. Edasistel vastuvõttudel uuritakse ravimi toimimist, kõrvaltoimeid ning nõustatakse vastavalt vajadusele. Vastuvõttudevahelisel perioodil tekkivate probleemide korral saate küsida nõu, kirjutades.

Kas ravil on kõrvaltoimeid?

Aropiinravi kõrvaltoimed on seotud kasutatava ravimi kontsentratsiooniga ja sõltuvad kasutuskestusest. Mida tugevam on atropiini kontsentratsioon ravimlahuses (≥ 0,5%), seda suurem on kõrvaltoimete risk. Nõrgema kontsentratsiooniga (0,01%, 0,05%) atropiini silmatilkade kõrvaltoimete risk on oluliselt väiksem, kui tugevama kontsentratsiooniga atropiini silmatilkade korral.

Sagedasemad kõrvaltoimed:

  • Fotofoobia ehk valgusekartus. Esineb 4%-l patsientidest 0,01% silmatilkadega.
  • Lugemisprobleemid kohanemishäirest. Esineb 2%-l patsientidest 0,01% silmatilkadega.

Loe lähemalt müoopia ravist patsiendi infolehest.