Vaegnägijatele
Registratuur:

Silma sarvkesta võõrkeha

Selle infolehe eesmärk on tutvustada, kuidas aru saada, et silmas on võõrkeha ja silma sarvkesta ravi võimalusi võõrkeha korral.

Võõrkeha korral võib silma läbipaistval sarvkestal näha tumedat täpikest. Võõrkeha võib   silma sattuda näiteks metallitööd tehes, mille käigus satub sarvkesta pinnale  metallipuru. Silmas tekib tugev segamis- ja purutunne ning pisaravoolus.

Võõrkeha sattumisel silma pöörduge valvesilmaarsti poole erakorralise meditsiini keskuses Tallinnas, Ravi tn 18.

Ravi

Kui võõrkeha on sarvkesta kihtidesse tugevalt kinnitunud, on vaja see terava instrumendiga välja võtta. Tavaliselt on metallipuru korral sarvkestale tekkinud roosterõngas, mis samuti tuleb eemaldada. Silma tilgutatakse tuimastustilku, siis ei ole protseduur valulik. Vaadake rahulikult otse valgusse või siis arsti näidatud suunda ning hoidke silm paigal. Arst töötab mikroskoobiga ja töö on väga täpne. Ärge tehke ägedaid liigutusi, sest nii võib sarvkest terava instrumendi tõttu kogemata viga saada.

Arst kirjutab vajaduse korral järelraviks silmatilku või -salvi või mõlemaid. See on oluline silma võimalikult kiireks paranemiseks. Silmale ei ole soovitatav teha kompressi.

Kuna sarvkestas on palju närvikiude, võib hõõrumis- ja ebamugavustunne silmas püsida 2-3 päeva pärast võõrkeha eemaldamist. Kui võõrkeha asetses sarvkesta keskel, võib nägemisteravus jääda traumaeelsest halvemaks.

Tuimastustilku välja ei kirjutata ega kaasa ei anta, sest need takistavad sarvkesta paranemist. Töövõimetuslehe väljastab Teile vajaduse korral perearst erakorralise meditsiinikeskuse külastuse epikriisi alusel.

Kordusvisiidi vajaduse otsustab valvesilmaarst.

Silmavigastuste vältimiseks soovitame töödel (nt ketaslõikamine, ehitustööd, trimmerdamine, muru niitmine, okste lõikamine), kus võivad lendu pääseda väikesed osakesed, kanda kaitseprille.

ITK551 

Käesoleva infomaterjali on kooskõlastanud silmakliinik 01.01.2023. a.