Vaegnägijatele
Registratuur:

Silma limaskesta alune verevalum

Käesoleva infolehe eesmärgiks on selgitada patsiendile silma limaskesta aluse verevalumi olemust, põhjuseid ja ravi.

Meile nähtav silma valge osa ehk skleera on kaetud limaskestaga, mida nimetatakse konjunktiiviks, mille verevarustus on väga rikkalik. Limaskestaalune ehk subkonjunktivaalne verevalum tekib siis, kui peened veresooned limaskestas lekivad ja väike hulk verd satub limaskesta alla. Limaskestaalune verevalum näeb välja nagu tõsine silmahaigus, kuid ei ohusta tegelikult Teie nägemisvõimet.

Silma limaskesta aluse verevalumi sümptomid

Teie silm on punane. Silma valgel osal on näha verevalum. Te võite tunda silmas hõõrumis- või ebamugavustunnet.

Silma limaskesta aluse verevalumi põhjused

Limaskestaalune verevalum võib tekkida köhimise või silma hõõrumise järel, aga ka löögist vastu silma. Verevalumi teket võivad soodustada diabeet ja/või kõrge vererõhk ning teatud ravimite (nt verevedeldajate) tarvitamine.

Enamik limaskestaaluseid verevalumeid tekib ilma igasuguse põhjuseta. See tähendab, et Teil ei pruugi olla mingit silma- ega üldhaigust.

Soovitatav on pöörduda perearsti poole, kes kontrollib üldtervise näitajaid: vererõhku, veresuhkru taset; vajaduse korral teeb vereanalüüsi.

Silma limaskesta aluse verevalumi ravi

Silma limaskesta alune verevalum ei vaja ravi, see sulab ise 7–14 päevaga. Võib kasutada apteegi käsimüügist saadavaid niisutavaid silmatilku.

ITK512

Kinnitatud AS ITK ravikvaliteedi komisjoni 03.03.2021. a otsusega (protokoll nr 4-21)