Vaegnägijatele
Registratuur:

Raseduse katkestamine II trimestril

Käesoleva infolehe eesmärgiks on anda patsiendile teavet raseduse katkestamise olemusest ja eripärast raseduse II trimestril.

Raseduse katkestamise põhjused

 • rasedus ohustab raseda elu ja tervist;
 • sündival lapsel võib olla raske vaimne või kehaline tervisekahjustus;
 • raseda haigus või tervisega seotud probleem takistab lapse kasvatamist.

Raseduse katkestamine

Rasedus katkestatakse üksnes naise enda soovil. Rasedust võib katkestada konsiiliumi otsuse alusel kuni 21. rasedusnädala lõpuni ehk II trimestril. Raseduse katkestamine II trimestril toimub günekoloogia osakonnas. Emakaõõne tühjenemise soodustamiseks ja verejooksu pidurdamiseks manustatakse ravimeid, mis põhjustavad emaka kokkutõmbeid. Eestis on kasutusel ravim nimega Cytotec (misoprostool). Ravim on enamikule patsientidest hästi talutav, põhjustades üksnes ajutisi kõrvaltoimeid, nagu iiveldust, kõhuvalu, palavikku ja külmavärinaid. Ravimite manustamise järel võib rasedus katkeda ühe ööpäeva jooksul, kuid see võib kesta ka kauem, sel juhul tuleb kasutada eri ravimite kombinatsioone.

Loote väljutamise protsess võib olla niisama valulik kui sünnitus. Valu leevendatakse erinevate valuvaigistite abil, häiriva valu puhul tuleb kindlasti informeerida valveõde, et ta saaks valuvaigisteid manustada õigel ajal. Tajutavate emaka kokkutõmmete tekkimise järel tuleb igasugusest enesetunde muutusest teavitada valveõde, ka WC-sse tuleb minna saatjaga. Loode väljub emakast tupe kaudu palatis õe järelevalve all. Emakaõõne lõplik tühjenemine võib olla aeganõudev, võib tekkida vajadus emakaõõs kirurgiliselt puhastada: mida suurem on rasedus, seda suurem on emakaõõne kirurgilise puhastuse vajaduse tõenäosus. Vereeritus tupest on vahetult pärast loote väljumist suurem, kui tavapärase menstruatsiooni ajal. Veritsus väheneb järgmistel päevadel. Harva on verekaotus nii suur, et tuleb teha vereülekanne.

II trimestris raseduse katkestamise järel võib tekkida rindadesse piim ning see avaldub rinnanäärmete turse ja valulikkusena. Valu puhul tuleb kasutada valuvaigisteid ja asetada rindadele külma. Soovitatav on kasutada toetavat rinnahoidjat. Väga täitunud ja valulikust rinnast võib pisut piima välja lüpsta, kuid rinna tühjendamisest tuleb hoiduda! Olukord laheneb ise umbes nädala jooksul. Kui rindade valulikkus ei möödu või rinda tekib valulik moodustis (sõlm), millega kaasneb palavik, tuleb konsulteerida naistearstiga.

 Mida meeles pidada?

 • Vereeritus tupest võib kesta kuni 5 nädalat (s.o järgmise menstruatsioonini).
 • Kontroll günekoloogi juures toimub 2–4 nädala pärast haiglast lahkumise päevast.
 • Suguelu ilma kondoomita, tupetampoonide kasutamine, ujumine ja vann pole lubatud 3 nädala jooksul pärast raseduse katkestamist.
 • Sobiva rasestumisvastase vahendi kasutamist võib alustada kohe, lisainfot selle kohta annab naistearst.
 • Kui pärast raseduse katkestamist tekib palavik üle 38  °C, tugev kõhuvalu või verejooks, tuleb pöörduda naistekliiniku erakorralisse vastuvõttu Ravi tn 18, Tallinn. Tüsistuste tekkimise korral manustatakse vajaduse korral antibiootikume või verejooksu vähendavaid ravimeid, võidakse teha emakaõõne kirurgiline puhastus ning võite vajada ka haiglaravi.
 • Raseduse katkestamine on emotsionaalselt raske igale naisele, seetõttu on haiglas olles võimalik kohtuda raseduskriisi nõustajaga. 
 • Reesusnegatiivsetele patsientidele manustatakse raseduse katkestamise järel Rhesonativi, et järgmiste raseduste ajal ära hoida reesuskonflikti.
 • Ühel korral raseduse katkestamine ilma tüsistusteta tulevaste raseduste väljavaateid ei halvenda.

ITK771

Kinnitatud AS ITK ravikvaliteedi komisjoni 09.03.2022. a otsusega (protokoll nr 4-22)