Munarakkude külmutamine ja säilitamine
Munarakke on soovitatav külmutada enne 35 eluaastat ja ka enne ravi, mis võib põhjustada viljatust - see aitab naisel tulevikus sünnitada oma laps.
Selleks, et munarakke säilitada, tuleb eelnevalt munasarju hormonaalselt stimuleerida ja seepärast stimuleeritakse süstitavate hormoonravimitega munasarju tootma tavapärasest menstruatsioonitsüklist rohkem munarakke.
Ettevalmistusprotsess kestab ligikaudu 2 nädalat ning selle aja jooksul külastatakse naistearsti 2–3 korda ravi tulemuslikkuse kontrollimiseks. Munarakkude punktsiooni käigus eraldatakse munarakud munasarjast. Protseduur toimub narkoosi all ning kestab koos narkoosist ärkamisega ligikaudu 1–2 tundi.
Kogutud munarakud külmutatakse kiirkülmutamise meetodil ehk vitrifitseerimise teel. Munarakkude külmutamist ja säilitamist on võimalik teostada meditsiinilisel näidustusel enne ravi, mis võib kahjustada viljakust, näiteks enne pahaloomulise kasvaja ravi. Kiiritus- ja keemiaravi on munarakkudele erakordselt ohtlik ja võib põhjustada jäävat viljatust.
Sugurakke on võimalik säilitada ka patsiendi soovil, kes soovib rasestumist lükata edasi elu hilisemasse eluperioodi.
Meie keskuses on võimalik munarakke külmutada 12 aastaks.
Meditsiinilisel näidustusel enne viljakust kahjustavat ravi võtab Tervisekassa munarakkude külmutamise ja säilitamise tasu maksmise kohustuse üle kuni 35-aastastel patsientidel. Rohkem infot Naistekliiniku hinnakirjast.
Rohkem infot patsiendi infomaterjalidest:
Munarakkude hankimine, külmutamine ja säilitamine
Munarakkude hankimine, külmutamine ja säilitamine (vene keeles)