Vaegnägijatele
Registratuur:

Eesnäärmevähi varase avastamise teostatavusuuring

2024. aasta jooksul kutsutakse uuringus osalema 12 000 meest vanuses 50-69 aastat, kes elavad Tallinnas või Tartus, kellel on kehtiv ravikindlustus ja kes ei ole teinud viimase 12 kuu jooksul PSA testi. 

Kõik osalejad saavad alates mai lõpust personaalse kutse e-kirja, tavakirja või SMS-i teel. Uuringus osalemine on vabatahtlik ja tasuta.

Uuring algab osaleja jaoks PSA ehk prostataspetsiifilise antigeeni määramisega verest. Selleks palutakse osalejatel broneerida veebikeskkonnas env.synlab.ee  või telefoni teel endale sobiv vereproovi andmise aeg proovivõtupunktis (Tallinnas või Tartus). Mehed, kelle PSA testi tulemus ületab teatud taseme, suunatakse edasi uroloogi vastuvõtule ja edasine tegevus toimub juba tervishoiuasutuses, sealhulgas ITK-s. Uroloogi vastuvõtul hinnatakse eesnäärmevähi riski küsitluse ja läbivaatuse abil ning kui riskiskoor ületab määratud taseme, suunab uroloog osaleja MRT-uuringule (magnetresonantstomograafia) ja vajadusel edasistele uuringutele. Pärast uuringut palutakse osalejatel anda oma hinnang uuringu korraldusele.

ITK teostab projekti raames lisauuringuid patsientidele, kes on saanud uuringu kutse ja kelle PSA testi tulemus on ≥3ng/ml. Lisauuringuteks ITK-s on vaja end registreerida uroloogi vastuvõtule veebikeskkonnas env.synlab.ee või telefonitsi numbril 620 7100 (aega ei saa broneerida ITK klienditeeninduse kaudu).

Ida-Tallinna Keskhaiglas toimuvad uuringu raames uroloogi vastuvõtud kolmapäeviti kl 12.00–15.00 Ravi tn 18, C-korpuse ruumis RC0106. Lisainfo telefonil 620 7100 kolmapäeviti kl 12.00–15.00.

NB! Kutse saanud patsiendid saavad vereanalüüsi anda ainult uuringu verevõtupunktis. ITK-s uuringu raames  vereanalüüsi anda ei saa.

Uuringu läbiviimisel tehakse koostööd Euroopa Uroloogide Assotsiatsiooni uuringuvõrgustikuga PRAISE-U, mille raames hinnatakse riskipõhise sõeluuringu tulemuslikkust ja teostatavust Euroopa riikides.

Uuringu koostööpartnerid TAI-le ja Eesti Uroloogide Seltsile on Tervisekassa, Ida-Tallinna Keskhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja SYNLAB Eesti.

Vaata lisaks: https://tai.ee/et/env.

Eesnäärmevähk on meestel kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja, mis on varase avastamise korral väga hästi ravitav.