Vaegnägijatele
Registratuur:

Neuroendokriinkasvaja ravi 177Lu-DOTATATE-ga

Üks onkoloogiliste haiguste tavapärasemaid ravimeetodeid on kiiritusravi, mille puhul kasutatakse väliseid kiirgusallikaid. Kasvajakude on võimalik mõjutada kiirgusega ka seestpoolt, kasutades selleks erinevaid radioaktiivseid isotoope, mis viiakse inimese kehasse kas suu kaudu või süstides.

Neuroendokriinkasvajate ja nende siirete pinnal on rohkelt somatostatiini retseptoreid. Selline eripära võimaldab kasutada täpselt sihitud kasvajarakkude-vastast ravi – radioaktiivse isotoobiga luteetsium-177 (177Lu) märgistatud valk (DOTATATE) kinnitub kasvajakoe somatostatiini retseptoritele. Radioaktiivne 177Lu mõjub kasvajarakkudele hävitavalt. 

177Lu–DOTATATE-ravi eel tuleb teha mitu vereanalüüsi ning uuringut, need määrab Teile raviarst. Raviprotseduuri päeval enne haiglasse tulemist sööge harilik hommikusöök ja jooge rohkelt vett (umbes üks liiter lisaks tavalisele joogile).

177Lu–DOTATATE-ravi vältel viibite Te haiglas vähemalt ühe ööpäeva. Selle aja jooksul tehakse gammakaameraga Teie kehast korduvalt salvestusi, et hinnata 177Lu–DOTATATE  jaotumist Teie organismis.

Pärast ravi lõppu võite haiglast lahkuda ning jätkata harjumuspärase eluga. Järgneva 2–3 päeva jooksul on soovitatav tarbida rohkelt vedelikku (2–3 liitrit päevas) nii neerude kaitsmiseks kui ka kehas seondumata ravimi kiireks väljutamiseks neerude kaudu.

Haiglast lahkumisel annab protseduuri teinud personal Teile kirjalikult kaasa nõuded, kuidas kaaskodanikega pärast kiiritusravi ohutult suhelda.

Loe ravi kohta täpsemalt patsiendile mõeldud infolehest.

Arstid

Dr Eve Kelk
Eve Kelk
juhtivarst
Diagnostikakliinik, Nukleaarmeditsiinikeskus
Dr Anne Poksi portree
Anne Poksi
juhataja
Diagnostikakliinik, Nukleaarmeditsiinikeskus
Telefon: