Vaegnägijatele
Registratuur ja info:

Aju ultraheli „mullitest“

Uuring hindab südamekodade vaheseina defekti olemasolu ajju siseneva ja sealt väljuva verevoolu põhjal. See on ohutu ja valuta protseduur. Uuringul pannakse patsiendile pähe spetsiaalne ultrahelianduritega varustatud müts ja ultraheliandurid seatakse oimupiirkonda. Müts kinnitatakse tugevalt pealigi.

Uuringus kasutatakse kõrgsageduslikke helilaineid, mis peegelduvad veresoontelt tagasi ning mille abil kuvatakse arvutiekraanile verevoolukujutis ja vajadusel korral ka heli. Kui verevool on arvutiekraanil tuvastatud, pannakse perifeersesse veresoonde veenikanüül, mille kaudu viiakse soonde 9 ml füsioloogilisest lahusest ja 1 ml õhust koosnev lahus. Lahus sisaldab ülipeenikesi mulle, mille manustamisel tuleb patsiendil hingata sügavalt sisse, hoida hinge kinni ja seejärel maksimaalselt puhuda välja.

Uuringu tulemus on südamekodade vaheseina defekti osas positiivne, kui arvutiekraanile kuvatavas ajuverevoolus on hinnatavad üksikud või grupiviisilised mullid. Uuringut tehakse eeskätt noorematele inimestele, hindamaks paradoksaalse verevoolu võimalust insuldi korduva riski hindamisel või auraga migreeni korral, et planeerida edasist ravi.

Õed

Anna Kütt
Õde
Sisekliinik, Neuroloogiakeskus
Natalja Tarasenko
Õde
Sisekliinik, Neuroloogiakeskus