COVID-19 vastu vaktsineerimine
COVID-19 vaktsineerimine Eestis – ametlik info vaktsineeri.ee leheküljelt.
Magdaleena üksuse töötervishoiukabinet
-
Magdaleena üksuse töötervishoiukabinetis (MY 0221) vaktsineerimine COMIRNATY (BioNTech Manufacturing GmbH) vaktsiiniga.
-
Ootame vaktsineerida soovijaid alates 12. eluaastast soovitatavalt eelnevalt digiregistratuuri kaudu broneeritud ajal.
-
Ida-Tallinna Keskhaigla ei vaktsineeri lapsi vanuses 5–11 eluaastat.
-
Parkimine haigla territooriumil on tasuline. Loe rohkem infot Magdaleena üksuse kohta.
Immuunpuudulikkusega patsientide vaktsineerimine COVID-19 vastase vaktsiini lisadoosidega
-
ITK eriarsti poolt broneeritud ajal või digisaatekirja alusel.
Kuidas vaktsineerimisele aega broneerida?
Kõik soovijad saavad aega broneerida:
- üleriigilises digiregistratuuris
-
riigiinfo telefonil 1247 (E–P kl 8.00–20.00). Telefoni teel saab aegu broneerida kõikidesse vaktsineerimiskohtadesse üle Eesti. Samalt numbrilt saab vastuseid ka COVID-19 vaktsineerimise kohta tekkinud küsimustele.
Ida-Tallinna Keskhaiglas saab vaktsineerimise kohta täiendavat infot haigla üldtelefonilt 666 1900. Vaktsineerimisega seotud tervisealastes küsimustes pöörduge oma perearsti poole või küsige nõu Perearsti nõuandeliini lühinumbrilt 1220.
Oluline! Palun vaadake üle ja uuendage oma isikuandmed (sh telefoninumber ja SMS-i soov) ITK patsiendiportaalis www.ipatsient.ee Nii saate ka teavituse SMS-iga (juhul kui broneering on tehtud vähemalt 2 päeva enne vaktsineerimist). Kui SMS-i ees olevas kastikeses puudub märge või kontakttelefon on vananenud, ei jõua SMS Teieni.
Millega tuleb arvestada COVID-19 vaktsineerimisele tulijal?
-
Vaktsineerima tulijal peab olema kaasas isikut tõendav dokument.
-
Kogu vaktsineerimise protsess võtab aega umbes 30 minutit (saabumine, registreerimine, vaktsineerimine ja 15 minutit jälgimisalal viibimist).
-
Vaktsineerimisele tulge kohale ainult tervena ning tulles kandke maski.
-
Pange vaktsineerimisele tulles selga sellised rõivad, et õla paljastamine süsti tegemiseks oleks mugav. COVID-19 vaktsiinid süstitakse õlavarde.
Mida teha, kui ei saa vaktsineerima tulla?
On väga oluline, et inimesed, kes on lubanud vaktsineerimisele tulla, seda ka teeks. Takistuse ilmnemisel palume koheselt vaktsineerimisaeg tühistada digiregistratuuris, iPatsiendis või telefonil 666 1900 (E–R 7.15–18.00).
Millal toimub teise vaktsiinidoosiga vaktsineerimine?
Vaktsiini teise doosi aeg teatatakse Teile esimest doosi saama tulles registreerimise käigus. Enne aja broneerimist palume arvestada, et II doosiga vaktsineeritakse kindla aja pärast. Näiteks COMIRNATY (BioNTech Manufacturing GmbH) vaktsiini II doos manustatakse 6 nädala pärast. Palume veenduda, et II doosi aeg Teile sobib.
Esimese doosi tegemisel annab vaktsineerija sulle alati kohe ka teise doosi aja. Juhul kui mingil põhjusel on vaja teise doosi aega või asukohta muuta, siis tuleb aeg tühistada ning uue aja saab panna kas üleriigilises digiregistratuuris või helistades riigiinfo telefonil 1247.
Tõhustusdoos
Tõhustusdoos on vajalik kõikidele täiskasvanutele, kuid kõige kriitilisem on see riskirühmadele, kelle puhul võib immuunsuse nõrgenemine põhjustada rasket haigestumist. Tõhustusdoos vähendab kordades nii nakatumisriski kui ka raskelt haigestumise tõenäosust.
Tõhustusdoosi saab teha siis, kui esmasest vaktsineerimiskuurist on möödas:
-
COMIRNATY, SPIKEVAX ja VAXZEVRIA ( AstraZeneca AB) vaktsiinide puhul vähemalt 3 kuud
-
COVID-19 Vaccine Janssen vaktsiinide puhul vähemalt 2 kuud.
Koroonaviiruse läbipõdenuil soovitab immunoprofülaktika ekspertkomisjon teha tõhustusdoosi 5 kuud pärast esimest doosi.
12–17-aastastele (k.a) võib vajaduse korral tõhustusdoosina kasutada COMIRNATY (BioNTech Manufacturing GmbH) vaktsiini alates 3 kuu möödumisel esmasest vaktsineerimiskuurist.
Tõhustusdoosist tekib maksimaalne kaitse kahe nädala jooksul pärast süsti saamist.
Kui kaua tõendid kehtivad?
-
Läbipõdemise tõend kehtib 180 päeva alates positiivse Sars-Cov-2 PCR testitulemuse andmisest. Tõendi pikendamine võimalik ei ole. Läbipõdenute korduvhaigestumine esimese kuue kuu jooksul on harv, kuid edasise piisava kaitse tagamiseks tuleks teha kuuendal kuul üks vaktsiinidoos immuunsuse püsimiseks.
-
Vaktsineerimistõendit saab Eestis kasutada 365 päeva alates vaktsineerimiskuuri lõpetamisest, vaktsineerimiskuuri lõppu tähistab tõendil märge üks doos ühest (1/1), kaks doosi kahest (2/2) või kolm doosi kolmest (3/3).
Kas ma saan vaktsineerimispassi?
Kanname immuniseerimise tervise infosüsteemi, kust saab seda ka ise oma digiloost vaadata ja vajadusel EL COVID digitõendeid luua ning välja printida. Kui Teil on olemas vaktsineerimispass paberkandjal, saame soovi korral info sinna kanda. Kohapeal me uusi vaktsineerimispasse ei väljasta.
Allpool vaade digilugu.ee keskkonnas:
Mis on COVID tõend?
- enda COVID-19 vastu vaktsineeritust
- COVID-19 haiguse läbipõdemist
- negatiivse testi tulemust
- vaktsineerituse puhul 1 aasta
- COVID-19 läbipõdemise puhul 180 päeva positiivse vastuse saamisest
- negatiivse PCR testiga 72 tundi / antigeeni testiga 48 tundi
Mida teha, kui mul ei ole võimalik patsiendiportaalis vaktsineerimistõendit luua?
Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktid üle Eesti võtavad vastu avaldusi EL COVID tõendite väljastamiseks eestlastele ja Eesti isikukoodi omavatele välismaalastele, kellel ei ole võimalik neid endale ise patsiendiportaalis (digilugu.ee) luua.
Lisaks vaktsineerimise tõenditele väljastatakse tõendeid ka negatiivse testi või läbipõdemise kohta. Tõendi soovija saab juba eelnevalt täita avalduse ja selle välja printida. Avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul Teie e-posti aadressile. Teenus on tasuta.
Lisainfo
Vaktsiinide kohta saab rohkem infot www.vaktsineeri.ee leheküljelt.
Vaktsineerimise kohta saab täiendavat infot vaktsineerimise infotelefonil 1247. Vaktsineerimisega seotud tervisealastes küsimustes pöörduge oma perearsti poole või küsige nõu Perearsti nõuandeliinilt lühinumbril 1220.
COVID-19 vaktsineerimise videod
Alljärgnevalt leiate vastused vaktsineerimise käigus sagedamini esitatud küsimustele ning spetsialistide seisukohad.
Miks vaktsineerida ennast COVID-19 vastu?
Vaktsineerimine: kui olen onkoloogiline haige
Vaktsineerimine: eakatele
Vaktsineerimine: kui mul on allergia
Vaktsineermine: kui kasutan verevedeldajat
Vaktsineerimine: kui olen südamehaige
Vaktsineerimine: kui mul on ateroskleroos
Vaktsineerimine: kui olen krooniline kopsuhaige
Vaktsineerimine: rasedus ja imetamine
Enamik kliinilisi uuringuid rasedate vaktsineerimise kohta COVID-19 vaktsiiniga soovitavad rasedatel ennast vaktsineerida. Kõige sobivam aeg on raseduse II trimester.
COVID-19 vastu vaktsineerimine ei ole vastunäidustatud rinnaga toitmise ajal.
Miks peaks vaktsineerima?